Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ze szpitali powiatowych mogą zniknąć oddziały geriatryczne
 
Działy: Aktualności
Sieć szpitali spowoduje, że niektóre szpitale powiatowe nie dostaną pieniędzy na oddziały geriatryczne. W województwie małopolskim mogą zniknąć oddziały geriatryczne w Wadowicach, Brzesku i Gorlicach.
- Ustawa o sieci szpitali przewiduje stworzenie kilku stopni referencyjności, czyli zabezpieczania finansowego na poszczególne oddziały. Wiele niewielkich szpitali powiatowych otrzymało pierwszy stopień referencyjności, a co za tym idzie, nie dostaną one funduszy na utrzymywanie oddziału geriatrycznego. W takim przypadku będą mogły wcielić taki oddział do oddziału chorób wewnętrznych i tam leczyć starszych pacjentów. Może się to jednak wiązać ze zmniejszeniem liczby dostępnych łóżek - przypomina "RMF FM" i cytuje Krzysztofa Harpulę, dyrektor szpitala powiatowego w Wadowicach: - Seniorów przybywa. Taki oddział jest dla nich najlepszym oddziałem. Powinien stwarzać warunku domowe, gwarantować rehabilitację, opiekę, leczenie i wykonywać badania. Dostaniemy ryczałt, jest on wyliczany z lat poprzednich. Był niewystarczający i będzie niewystarczający na oddział chorób wewnętrznych.

W samym województwie małopolskim mogą zniknąć oddziały geriatryczne w Wadowicach, Brzesku, czy też Gorlicach. Na pewno pozostaną w krakowskich szpitalach. To może jednak spowodować, że część pacjentów będzie zmuszona dojeżdżać do stolicy Małopolski z mniejszych miejscowości.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe