Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Zmiana przepisów – dotyczy zbiórek na leki

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 05.07.2022
 
 
Opublikowano projekt rozporządzenia ministra finansów zmieniającego przepisy o podatku VAT – są w nim zapisy, z których wynika, że może zostać przywrócony zerowy podatek na leki z zagranicy kupowane za pieniądze ze zbiórek.
Przypomnijmy – 16 maja, gdy odwołano stan epidemii, zniesiono zerową stawkę VAT na niektóre produkty lecznicze. Dla pacjentów, którzy zbierali na terapie nierefundowanymi w Polsce lekami, oznaczało to podwyżki kosztów leczenia – zaczęła obowiązywać stawka podatku VAT w wysokości 8 proc. na produkty lecznicze zakupione za pieniądze pochodzące ze zbiórek publicznych organizowanych przez organizacje pożytku publicznego. Z dnia na dzień pojawiły się dodatkowe koszty, które oznaczały konieczność zgromadzenia większej sumy pieniędzy.

To wkrótce może się zmienić.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt Ministerstwa Finansów zmieniający przepisy w tym zakresie. W dokumencie jest zapis, z którego wynika, że może zostać przywrócony zerowy VAT na leki z zagranicy kupowane za pieniądze ze zbiórek – przepisy będą mieć moc wsteczną.

W projekcie zapisano, że przepisy mają zacząć obowiązywać od 16 lipca.

Udostępniamy projekt w całości.Projekt można oglądać wyłącznie na komputerach lub ściągając go po kliknięciu w: Projekt rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych.

Uwagi do projektu można wysyłać – w wersji umożliwiającej edytowanie tekstu – do 5 lipca, na adres: sekretariat.pt@mf.gov.pl.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.