Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

ADHD i agresja: przyczyną napoje gazowane

Źródło: biomedical.pl, JS
Autor: Marzena Jaskot |Data: 19.08.2013
 
 
Kategorie: ADHD
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Tagi: adhd
Według najnowszego badania Columbia University's Mailman School of Public Health w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych, picie napojów gazowanych ma związek ze wzrostem agresywności u dzieci, w porównaniu do tych, które nie piją tego typu produktów. Badanie ukazało się w Journal of Pediatrics.
Choć naukowcy od razu zastrzegają, iż nie można udowodnić, że to napoje gazowane powodują takie złe zachowania, a ten wzrost agresywności może być niezauważalny u pojedynczych konsumentów.

Dr Shakira Suglia, autorka badania, mówi: - Ciężko zinterpretować te wyniki. Klinicznie nie mają one znaczenia. Poprzednie nasze badania odkryły powiązanie między piciem tych napojów a gwałtownymi zachowaniami, ale tego związku nie badano u małych dzieci.

Dlatego tym razem, w najnowszych analizach, naukowcy skupili się nad danymi z badania nad 2 929 dziećmi z 20 miast amerykańskich. Uczestników zrekrutowano w latach 1998 – 2000, i od tamtego czasu przeprowadzano z nimi okresowo rozmowy.

Rodziców tych dzieci proszono także o wypełnianie ankiet na temat zachowania podopiecznych, aby ocenić takie cechy dzieci jak wycofanie, agresja i uwaga. Określono także, jak często uczestnicy pili napoje gazowane w ciągu dnia, a także poznano ich inne zwyczaje, takie jak oglądanie TV.

Obliczono, że 43proc. dzieci piło co najmniej jeden napój gazowany na dzień, a 4proc. - cztery napoje albo więcej.

Agresywne zachowania zmierzono w skali od 0 do 100 – im więcej punktów, tym większe nasilenie agresji. Przeciętny wynik wynosi 50, a 65 oznacza, że istnieje problem, z którym trzeba się skierować do lekarza.

Okazało się, że uczestnicy, którzy nie pili napojów gazowanych, osiągali 56 punktów w 100-punktowej skali, jeden napój dziennie oznaczał 57 punktów, dwa napoje – już 58, trzy napoje – 59, a cztery napoje gazowane dziennie podnosiły ten wynik do 62.

Naukowcy wzięli pod uwagę inne zwyczaje, które mogą wpływać na te rezultaty (TV, słodycze, itp.). Okazało się, że zaobserwowane powiązanie istniało dalej.

Uczestnicy, którzy osiągnęli 62 punkty, częściej niż inni niszczyli rzeczy innych ludzi, wdawali się w bójki i fizycznie atakowali innych, w porównaniu do tych, którzy nie pili napojów gazowanych. Poza tym, u konsumentów tych produktów odnotowano także większe wycofanie oraz zaburzenia uwagi.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe