Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Demencja i choroby kardiometaboliczne mogą mieć wspólne podłoże genetyczne

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: PAP
Choroby kardiometaboliczne w dużym stopniu zwiększają ryzyko rozwoju demencji. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez szwedzkich naukowców z Instytutu Karolinska wśród bliźniąt wynika, że te same geny mogą leżeć u podstaw obu chorób – informuje „European Heart Journal”.
W badaniach wzięło udział ponad 17 tys. osób po 60. roku życia, które w momencie rejestracji nie miały zaburzeń poznawczych. Stan zdrowia bliźniąt monitorowany był przez niemal 18 lat, co pozwoliło odnotować, u kogo rozwinęła się demencja.

– Współwystępowanie kilku chorób kardiometabolicznych miało związek z ponad dwukrotnym wzrostem ryzyka otępienia naczyniopochodnego i 50-procentowym wzrostem ryzyka rozwoju choroby Alzheimera – mówi autorka badań dr Abigail Dove.

Każda choroba kardiometaboliczna przekładała się na zwiększenie ryzyka różnych rodzajów demencji o 42 proc., ryzyka otępienia naczyniopochodnego o 64 proc., a choroby Alzheimera o 26 proc.

Ryzyko rozwoju demencji było wyraźnie wyższe w przypadku osób, u których choroby kardiometaboliczne zdiagnozowane zostały w średnim wieku, niż u osób, u których choroby te wykryto w późniejszym wieku.

W przypadku bliźniąt dwujajowych, które mają 50 proc. tych samych genów, demencja rozwijała się częściej u osoby, która miała zdiagnozowane choroby kardiometaboliczne. W przypadku bliźniąt jednojajowych, będących genetycznymi kopiami, ryzyko demencji u obu osób było podobne bez względu na status kardiometaboliczny.

Do chorób kardiometabolicznych zaliczają się m.in. choroby układu sercowo-naczyniowego, udar, cukrzyca, insulinooporność czy niealkoholowe stłuszczenie wątroby.

– Wyniki naszych badań sugerują, że choroby kardiometaboliczne i demencja mogą być skutkiem działania tych samych czynników genetycznych. Wskazują też na potrzebę regularnego monitorowania osób z tymi schorzeniami w celu obniżenia ryzyka rozwoju otępienia – podsumowuje dr Dove.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.