Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Dłuższe wsparcie oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży

Udostępnij:
Rząd chce wydłużyć program wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży do końca 2024 r. Na realizację programu przeznaczone zostaną także dodatkowe pieniądze – budżet na ten cel zwiększy się z 80 do 90 mln zł.
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przekazała, że Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę zmieniającą uchwałę o programie wieloletnim „Program wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży na lata 2022–2023”.

W informacji po posiedzeniu rządu wskazano, że psychiatria dziecięca jest dziedziną priorytetową, dlatego sytuacja w ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży jest stale monitorowana pod kątem liczby pacjentów, dostępności oraz jakości udzielanych świadczeń.

– Obecnie obserwuje się pogłębienie istniejących kryzysów psychicznych wśród młodzieży, a w konsekwencji także wzrost liczby pacjentów, którzy wymagają wsparcia specjalistów z dziedziny zdrowia psychicznego – zaznaczono.

Program wsparcia oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży zostanie wydłużony do końca 2024 r.

Dzięki temu, jak wyjaśniono, możliwe będzie przyznanie pomocy na przeprowadzenie inwestycji w podmiotach leczniczych, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej związanej z opieką psychiatryczną i leczeniem uzależnień, realizowanych w warunkach stacjonarnych.

Zaznaczono, że chodzi także o konieczność poprawy warunków funkcjonowania i infrastruktury oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży.

Aktualnie do realizacji programu zakwalifikowało się 26 podmiotów leczniczych. Na realizację programu przeznaczone zostanie dodatkowe 10 mln zł (budżet programu zwiększy się z 80 do 90 mln zł). W komunikacie wskazano, że wyłonione w drodze konkursu podmioty lecznicze będą mogły w pełni wykorzystać środki przeznaczone na poprawę opieki psychiatrycznej.
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.