Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Drżenie samoistne powiązane z trzykrotnie większym ryzykiem demencji

Udostępnij:
Nowe badania wykazały, że ryzyko wystąpienia demencji u osób cierpiących na drżenie samoistne (ET) jest prawie trzykrotnie wyższe w porównaniu z ogólną populacją.
W prospektywnym badaniu podłużnym częstość występowania demencji wśród osób starszych z ET wynosiła prawie 20 proc. Wskaźniki te były niższe niż u dorosłych chorych na chorobę Parkinsona.

Badanie to „najpełniejsze przedstawienie podłużnej trajektorii zaburzeń poznawczych w kohorcie osób cierpiących na zaburzenia poznawcze” – stwierdzili autorzy pod kierownictwem dr. Elana D. Louisa z Southwestern Medical Center Uniwersytetu Teksasu w Dallas w Teksasie.

Wyniki zostaną zaprezentowane na dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Neurologii (AAN) 2024, które odbędzie się 17 kwietnia.

Częstość występowania łagodnych zaburzeń poznawczych (MCI) jest prawie dwukrotnie większa
Na potrzeby badania 222 osoby dorosłe z ET, których średni wiek na początku badania wynosił 79 lat, poddano szczegółowej ocenie funkcji poznawczych i obserwowano je średnio przez 5 lat. Na początku 168 osób miało normalne zdolności poznawcze, 35 – MCI, a 19 – demencję. W trakcie obserwacji u 59 osób rozwinęło się MCI, a u 41 otępienie.

W okresie obserwacji skumulowana częstość występowania demencji wyniosła 18,5 proc., a średni roczny współczynnik konwersji MCI na demencję wyniósł 12,2 proc. – prawie trzykrotnie więcej niż współczynniki w populacji ogólnej i mniej więcej o połowę mniej niż współczynniki zgłaszane dla dorosłych z chorobą Parkinsona. Skumulowana częstość występowania MCI (26,6 proc.) była prawie dwukrotnie większa niż w populacji ogólnej, ale mniejsza niż u pacjentów z parkinsonem.

– Nasze dane wskazują, że częstość występowania i współczynniki konwersji na demencję u osób z ET mieszczą się pomiędzy tymi związanymi z naturalnym przebiegiem starzenia a wyraźniejszymi wskaźnikami obserwowanymi u osób z chorobą Parkinsona – napisali naukowcy w streszczeniu konferencji.

Przeczytaj także: „Opryszczka jamy ustnej i wysokie ryzyko demencji” i „Jakie objawy trawienne sygnalizują chorobę Parkinsona?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.