Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

FDA zatwierdziła test diagnostyczny, który pozwala na wczesne rozpoznawanie choroby Alzheimera

Autor: Monika Stelmach |Data: 06.05.2022
 
 
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zarejestrowała pierwszą diagnostykę in vitro, która ma pomóc we wczesnym wykrywaniu choroby Alzheimera.
Test Lumipulse G β-Amyloid Ratio 1-42/1-40 wykrywa blaszki amyloidowe (senile plaques) związane z alzheimerem u dorosłych w wieku 55 lat lub starszych, którzy są badani pod kątem choroby Alzheimera i innych przyczyn pogorszenia funkcji poznawczych.

– Dostępność testu diagnostycznego in vitro, który może potencjalnie wyeliminować potrzebę wykonywania czasochłonnej i drogiej tomografii (PET), to wspaniała wiadomość dla osób i rodzin zaniepokojonych możliwością diagnozy choroby Alzheimera. Dzięki testowi Lumipulse istnieje nowa opcja szybkiego badania, którego wyniki można poznać w ciągu jednego dnia – powiedział Jeff Shuren, dyrektor Centrum Urządzeń i Zdrowia Radiologicznego FDA.

W swoim oświadczeniu FDA zauważa, że ​​istnieje niezaspokojona potrzeba wiarygodnego i bezpiecznego testu, który może dokładnie identyfikować pacjentów z blaszkami amyloidowymi wskazującymi na chorobę Alzheimera.

Test Lumipulse mierzy stosunek stężeń β-amyloidu 1-42 i β-amyloidu 1-40 w ludzkim płynie mózgowo-rdzeniowym (CSF). Dodatni wynik testu Lumipulse G β-amyloid Ratio (1-42/1-40) jest zgodny z obecnością blaszek amyloidowych, podobnych do tych ujawnionych w badaniu PET. Wynik ujemny jest zgodny z ujemnym wynikiem badania PET pod kątem obecności amyloidu.

Jednak FDA zauważa, że ​​test nie jest samodzielny i powinien być używany w połączeniu z innymi ocenami klinicznymi oraz dodatkowymi testami w celu określenia opcji leczenia.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.