Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Lekarze apelują o pomoc w dostarczeniu leków dla pacjentów w ukraińskich szpitalach psychiatrycznych

Źródło: Urszula Kaczorowska/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 17.03.2022
 
 
Potrzebne są systemowa pomoc w organizacji transportu leków do szpitali psychiatrycznych i utworzenie korytarzy ewakuacji z regionów, w których toczy się wojna – apelowali na konferencji prasowej lekarze psychiatrzy z Ukrainy i Polski.
– Myśląc o grupach społecznych, które wojna dotyka najbardziej, w pierwszej kolejności wymieniamy dzieci do 7. roku życia i osoby starsze. Tymczasem osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego wymagają szczególnej troski, również ze względu na łatwą stygmatyzację, której doświadczają. Prowadzi to do ich znikania z pola zainteresowania – powiedział obecny na konferencji prof. Marek Balicki, współinicjator pierwszej polskiej ustawy chroniącej prawa pacjentów z zaburzeniami psychicznymi.

Dr Jurij Zakał, wiceprzewodniczący Towarzystwa Psychiatrów Ukrainy, koordynator opieki psychiatrycznej dla regionu Lwowa, opowiadał o dramatycznej sytuacji pacjentów uwięzionych w szpitalach, zlokalizowanych w miejscach ostrzeliwanych i bombardowanych. – Wszyscy mówią o dwóch rzeczach: lekach i ewakuacji z regionów, w których toczy się wojna – powiedział obecnie przebywający we Lwowie psychiatra.

Podkreślił jednocześnie, że pomoc spływa różnymi kanałami, ale bez utworzenia korytarzy nie dotrze ona do osób najbardziej potrzebujących. Wskazał również, że w obecnej chwili nie sposób dowiedzieć się czegokolwiek o losach rodzin pacjentów.

Obecny na konferencji prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, prof. Jerzy Samochowiec, mówił o zorganizowanych już zbiórkach pieniędzy na leki i środki medyczne.

– 37 towarzystw skupionych w Europejskim Towarzystwie Psychiatrycznym, wśród nich jedno towarzystwo psychiatryczne białoruskie i jedno rosyjskie, podpisało apel potępiający agresję na Ukrainę i nawołujący do zaprzestania działań wojennych oraz pomocy pacjentom psychiatrycznym – powiedział.

Samochowiec poinformował też, że tworzone są listy ośrodków, w których są specjaliści mówiący w języku ukraińskim, ale też w wielu miejscach są zatrudniani tłumacze. Odpowiednia lista jest dostępna na stronie Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Osoby z doświadczeniem traumy wojennej mogą szukać informacji i pomocy również na stronie PTP.

– Trwają działania nad stworzeniem systemowej pomocy w dostarczaniu leków psychiatrycznych do naszego wschodniego sąsiada. To musi być pomoc z poziomu ministerstwa, bo w Polsce nie można tak po prostu wykupić leków psychiatrycznych i przesłać do Ukrainy – podkreślił Samochowiec. Zaznaczył, że indywidualna pomoc, polegająca na odruchu serca, kiedy polski pacjent chce odstąpić część swoich leków osobom w Ukrainie, nie ma sensu, bo leki psychiatryczne podaje się długoterminowo, a nie jednorazowo. Stąd apel o wypracowanie systemowych rozwiązań.

– Pomagać możemy jedynie przy wykorzystaniu Agencji Rezerw i musi to być działanie planowe. Rząd Bawarii przygotował kilka kontenerów leków. Są one obecnie w Poczdamie i czekają na przesyłkę do centrum dystrybucji w Ukrainie – wyjaśnił prof. Samochowiec.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.