Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Wakacyjne wyjazdy mogą być dobrą formą terapii osób z demencją

Źródło: Paweł Wernicki/PAP, Tourism Management
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 27.06.2022
 
 
Naukowcy z Edith Cowan University (ECU) proponują zmienić sposób, w jaki postrzegamy turystykę – nie tylko jako doświadczenie rekreacyjne, ale również jako dziedzinę, która może zapewnić rzeczywiste korzyści zdrowotne osobom z demencją, podobnie jak arteterapia czy muzykoterapia.
– Eksperci medyczni mogą zalecić metody leczenia demencji, takie jak muzykoterapia, ćwiczenia, stymulacja poznawcza, terapia reminiscencyjna, stymulacja sensoryczna i adaptacja do posiłków i środowiska pacjenta. Wszystko to często można znaleźć na wakacjach – powiedział główny badacz, dr Jun Wen.

Dr Wen kierował zespołem ekspertów w dziedzinie turystyki, zdrowia publicznego i marketingu, badając na podstawie przeglądu literatury, w jaki sposób turystyka może przynieść korzyści osobom cierpiącym na demencję.

Na przykład przebywanie w nowym środowisku i pozyskiwanie nowych doświadczeń może zapewnić stymulację poznawczą i sensoryczną. – Ćwiczenia fizyczne są powiązane z dobrym samopoczuciem psychicznym, a podróżowanie często wiąże się ze zwiększoną aktywnością fizyczną, taką jak intensywne chodzenie. Pory posiłków w wakacje są często inne: zazwyczaj są to spotkania z wieloma osobami, a posiłki w stylu rodzinnym mają pozytywny wpływ na zachowania żywieniowe pacjentów z demencją – powiedział dr Wen.

Są też tak podstawowe czynniki, jak świeże powietrze i słońce, które zwiększają poziom witaminy D i serotoniny. Wszystko, co składa się na holistyczne doświadczenie turystyczne.

– Stwierdzono, że turystyka poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne. Tak więc po COVID-19 nadszedł dobry czas, aby określić miejsce turystyki w zdrowiu publicznym i to nie tylko dla zdrowych turystów, lecz także dla grup szczególnie wrażliwych – zaznaczył dr Wen.

Dr Wen ma nadzieję, że nowa linia wspólnych badań może wyjaśnić, w jaki sposób turystyka może poprawić życie ludzi z różnymi schorzeniami. – Potrzeba będzie więcej badań empirycznych i dowodów, aby sprawdzić, czy turystyka może stać się jedną z interwencji medycznych w przypadku różnych chorób, takich jak demencja lub depresja – powiedział.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.