NEUROLOGIA
Schizofrenia
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zmiany w obrazie mózgu u pacjentów z pierwszym epizodem schizofrenii, wcześniej nie leczonych

Źródło: Patterns of Brain Structural Changes in First-Contact, Antipsychotic Drug-Naive Patients with Schizophrenia. Filippi M, Canu E, Gasparotti R, Agosta F, Valsecchi P, Lodoli G, Galluzzo A, Comi G, Sacchetti E. AJNR Am J Neuroradiol. 2013 Jun 6
Autor: Marzena Jaskot |Data: 11.07.2013
 
 
Tagi: schizofrenia
U pacjentów z pierwszym epizodem psychozy, którzy nie byli jeszcze leczeni neuroleptykami zaobserwowano zmiany w MR i DTI, które były skorelowane z czasem nie leczonych objawów i nasileniem objawów pozytywnych schizofrenii.
Celem cytowanego badania była ocena objętości mózgu i zmian strukturalnych w mózgu u pacjentów z pierwszym epizodem schizofrenii, którzy nie byli leczeni lekami przeciwpsychotycznymi. W badaniu wzięło udział 43 pacjentów oraz 17 osób z grupy kontrolnej. Wszyscy uczestnicy mieli wykonane badanie rezonansu magnetycznego (MR) oraz ocenę za pomocą obrazowania tensora dyfuzji (DTI). W porównaniu do osób z grupy kontrolnej u pacjentów z pierwszym epizodem schizofrenii wykazano zmiany objętości w istocie szarej w postaci jej zmniejszenia w okolicach: skroniowej, ciemieniowej i potylicznej oraz zmniejszoną średnią dyfuzyjność i zwiększenie frakcyjnej anizotropii w pniu mózgu i móżdżku obustronnie. U pacjentów zmniejszenie średniej dyfuzyjności i zwiększenie frakcyjnej anizotropii obserwowane w kilku regionach mózgu były związane z dłuższym czasem nieleczonej psychozy i nasileniem objawów pozytywnych.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe