Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

AOTMiT: Nowe taryfy szpitalnych świadczeń onkologicznych

Źródło: AOTMiT
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 22.02.2021
 
 
Tagi: AOTMiT
W trakcie posiedzenia rady taryfikacyjnej przy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji podjęto decyzję o podniesieniu wycen w różnych dziedzinach onkologicznych. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił, że nowe stawki wejdą w życie najpóźniej od 1 kwietnia.
Jak czytamy w komunikacie AOTMiT, proponowane zmiany taryf są dokonywane w wielu obszarach – hematologii, chirurgii onkologicznej, radioterapii, świadczeń towarzyszących chemio- i radioterapii ze szczególnym uwzględnieniem świadczeń pobytowych, zaś skorelowane ze zmianami w finansowani patomorfologii harmonizują i urealniają finansowanie onkologii w Polsce. Stanowią realizację postulatów środowisk onkologicznych podkreślających od lat konieczność kompleksowych aktualizacji wycen w onkologii.

Agencja przekonuje, że zastosowane podejście analityczne stanowi próbę promowania kompleksowego leczenia pacjenta w ośrodkach gwarantujących najwyższą jakość terapii. Wynikowy, całościowy wzrost wycen w analizowanym obszarze powinien umożliwić pokrycie rzeczywistych kosztów ponoszonych przez świadczeniodawców realizujących kompleksowe leczenie onkologiczne, pozwalając na zmniejszenie strat sygnalizowanych przez nich w analizowanym obszarze świadczeń. Wyższy poziom finansowania jednostek gwarantujących kompleksowe leczenie onkologiczne powinien nie tylko wpłynąć pozytywnie na ich sytuację finansów, ale w konsekwencji przełożyć się także na lepszą jakość usług świadczonych pacjentom w terapii najbardziej kosztochłonnych nowotworów złośliwych.

Wprowadzenie w życie proponowanych taryf świadczeń z zakresu leczenia zabiegowego, radioterapii oraz hospitalizacji do chemio- i radioterapii będzie się wiązało z dodatkowymi środkami finansowymi przeznaczonymi na te obszary w kwocie blisko 200 mln zł.

Dodatkowe prawie 178 mln zł pociągną za sobą proponowane taryfy dla szpitalnych świadczeń hematologicznych. Szczegółowe informacje znajdują się w opublikowanym raporcie i załącznikach.

Jednocześnie Agencja kontynuuje prace w zakresie urealniania wycen w onkologii, w tym w zakresie opieki kompleksowej dedykowanej różnym rodzajom nowotworów.

Szczegóły wycen dostępne pod linkiem: „Obwieszczenie prezesa AOTMiT w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych z obszaru leczenia chorób nowotworowych”.

Szczegóły wycen dostępne pod linkiem: „Obwieszczenie Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w sprawie taryf świadczeń gwarantowanych z obszaru leczenia chorób układu krwiotwórczego.”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe