Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Bezpłatne badania piersi dla kobiet od 45 do 74 lat

Udostępnij:
– Program rozpocznie się 1 listopada. Od 2025 roku mają obowiązywać tylko mammografie cyfrowe – poinformowała minister zdrowia Katarzyna Sójka.
Szefowa Ministerstwa Zdrowia poinformowała na briefingu (15 września) w Warszawie o rozszerzeniu programu profilaktyki raka piersi, po odbyciu szerokich konsultacji z gronem m.in. lekarzy i organizacji pacjenckich.

– To przede wszystkim obniżenie i podwyższenie wieku dla bezpłatnej mammografii dla kobiet w Polsce. Dzisiaj funkcjonujące rozwiązania bezpłatnych badań mammograficznych, od 50. do 69. roku życia, wydłużamy o pięć lat w dół i o pięć lat w górę – powiedziała Katarzyna Sójka.

Dzięki nowym rozwiązaniom, jak mówiła, kobiety między 45. a 74. rokiem życia będą w Polsce mogły na podobnych zasadach jak do tej pory korzystać z profilaktycznych badań mammograficznych.

Badania dla poszerzonej grupy będą dostępne od 1 listopada br. Szefowa resortu zdrowia poinformowała, że od 2025 roku będą też obowiązywały wyłącznie mammografie cyfrowe.

Kolejne rozwiązanie w profilaktyce raka piersi to m.in. zwiększenie przez Ministerstwo Zdrowia możliwości badania immunohistochemicznego receptorów w raku piersi. – Będą one mogły być wykonane na wczesnym etapie, co – mam nadzieję – skróci diagnostykę i jednocześnie przyspieszy możliwość włączenia odpowiedniego leczenia dla pacjentek – stwierdziła Katarzyna Sójka.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.