Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Centra kompetencji raka piersi muszą mieć własne pracownie patomorfologiczne

Udostępnij:
Ośrodki tworzące centra kompetencji raka piersi powinny dysponować zakładem lub pracownią patomorfologiczną. Resort zdrowia daje dwa lata na dostosowanie się przez świadczeniodawców do tych przepisów.
Zgodnie z zapisami rozporządzenia ministra zdrowia placówki, które zamierzają prowadzić kompleksową opiekę onkologiczną nad pacjentem z nowotworem piersi, mają obowiązek przedstawić Narodowemu Funduszowi Zdrowia do 10 listopada 2025 r. dokumenty potwierdzające posiadanie jednostki diagnostyki patomorfologicznej (zakład lub pracownia).

Jak uzasadnia resort zdrowia w rozporządzeniu, docelowe umiejscowienie zakładu patomorfologicznego w centrum kompetencji raka piersi ma duże znaczenie dla otrzymania wyników badań w odpowiednim czasie. Warunek ten został zaostrzony w porównaniu z wcześniej obowiązującymi przepisami. Ale może wiązać się z ograniczoną dostępnością do świadczeń gwarantowanych. Istnieje ryzyko, że po wejściu w życie powyższej zmiany nie wszyscy świadczeniodawcy będą kontynuowali realizację kompleksowej opieki nad pacjentką z rakiem piersi, gdyż obecnie w lokalizacji nie posiadają oni zakładu lub pracowni patomorfologicznej.

W tym celu w projektowanym rozporządzeniu został wskazany 2-letni okres, w którym będzie możliwe dostosowanie warunków do wymogu posiadania przez centrum zakładu albo pracowni diagnostyki patomorfologicznej.

Do 10 listopada 2025 r. ośrodki mają czas na przedstawienie dokumentów potwierdzających posiadanie jednostki diagnostyki patomorfologicznej.

Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.pdf.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.