Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Czy AI ograniczy ilość kontrastu w TK? Trwają badania

Udostępnij:
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zaangażował się w międzynarodowe badania, których celem jest sprawdzenie, na ile sztuczna inteligencja umożliwi ograniczenie użycia kontrastu w tomografii komputerowej.
Projekt o akronimie NetZeroAICT jest finansowany z programu Komisji Europejskiej HORIZON EUROPA. Jego celem jest sprawdzenie możliwości eliminacji kontrastu w badaniach tomografem komputerowym. W badaniach uczestniczy kilkanaście placówek, m.in. uniwersytety w Oksfordzie, Glasgow i Nicei. Do projektu włączy się także Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu.

Cyfrowy kontrast w TK
– U podstaw projektu NetZeroAICT Digital Contrast for Computerised Tomography Towards Climate Neutral and Sustainable Health Systems leży wizja wdrożenia cyfrowego kontrastu w tomografii komputerowej na całym świecie, a w dalszej konsekwencji zmniejszenie o 30 proc. emisji CO2 i zanieczyszczeń jodu z tomografii do 2033 roku – wyjaśnia Dariusz Madera, dyrektor generalny USK w Opolu.

Zdaniem badaczy z Oksfordu dzięki wykorzystaniu AI możliwe będzie zastosowanie cyfrowego kontrastu do wykrywania zmian w organizmach pacjentów zamiast używanej obecnie substancji zawierającej m.in. trudny do uzyskania i nieobojętny dla organizmu pacjenta jod. Tylko w opolskim USK rocznie wykonywanych jest 11–12 tys. badań TK, z czego ok. 70 proc. z kontrastem.

W trosce o zdrowie i środowisko
Każdego roku na świecie wykonuje się 300 mln badań TK, w tym około 180 mln z użyciem środków kontrastowych. Wiąże się to ze znaczącym wpływem na środowisko: 42 tys. ton opakowań jednorazowego użytku, 900 ton stali chirurgicznej (igły), 90 tys. ton rurek z tworzyw sztucznych i 150 mln kWh zużytej energii, 200 tys. ton skażonej jodem wody. Średnio jeden skan generuje 9,2 kg CO2.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.