Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Edukacyjna panda ma pomóc oswoić lęk dzieciom chorym na raka

Udostępnij:
Czym jest tzw. wkłucie centralne potrzebne np. do chemioterapii, tłumaczy dzieciom chorym na raka edukacyjna zabawka – panda o imieniu Danusia, którą wymyśliły dwie lekarki z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego (UDSK) w Białymstoku.
Twórczyniami zabawki, która ma oswajać dzieci z wkłuciem i cewnikiem centralnym, pomóc im zrozumieć, czemu one służą i pokonać strach, są dr Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK oraz Anna Krętowska-Grunwald, rezydentka w tej klinice, a także doktorantka w Zakładzie Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB). Pandę właśnie wyprodukowano, a jej wzór zastrzeżono, by nie była podrabiana.

Zabawka powstała w ramach konkursu „Onkogranty” Polskiej Ligi Walki z Rakiem, przy wsparciu firm, zaangażowaniu wielu osób, a także Biura Transferu Technologii UMB.

W zabawce wykorzystano oryginalne porty medyczne
Panda została wyposażona w port centralny i cewnik centralny z prawdziwych elementów medycznych, dokładnie takich, jakie mają dzieci w trakcie leczenia. – Do produkcji zabawki wykorzystywane są autentyczne, oryginalne takie urządzenia, nowe, ale przeterminowane, których nie można już wykorzystać przy leczeniu dzieci – wyjaśniła dr Małgorzata Sawicka-Żukowska.

– Dostęp do przeterminowanych portów naczyniowych – cewnika centralnego i vascuportów, które można wykorzystać w zabawkach, jest trudny, bo mało takich urządzeń ulega przeterminowaniu. W przyszłości chciałybyśmy nawiązać współpracę z producentem tych portów, aby te, które do niego wrócą, można było wykorzystać w produkcji edukacyjnych zabawek. Zależy nam bowiem na tym, aby wszystkie potrzebujące wsparcia chore dzieci w Polsce mogły otrzymać pandę. To 1,2–1,3 tys. dzieci, u których rocznie rozpoznawany jest nowotwór – zaznaczyła.

Dodała, że obecnie poszukają możliwości sfinansowania produkcji kolejnych pand.

Do czego służy wkłucie centralne?
Dr Sawicka-Żukowska przypomniała, że wkłucie centralne w duże naczynie żylne jest potrzebne dla bezpieczeństwa i sprawności leczenia, zapobiega pęknięciu naczynia w trakcie chemioterapii i temu, żeby lek nie dostał się poza naczynie.

Panda wyposażona jest albo w cewnik centralny albo port, który – jak opisała dr Sawicka-Żukowska w mediach społecznościowych – „można umieścić w specjalnej kieszeni”. Panda ma na głowie chusteczkę w różnych kolorach, taką, jakie noszą dzieci leczone onkologicznie. Ma też bransoletkę z wkłuciem obwodowym, a także na łapce złotą wstążeczkę – symbol chorób nowotworowych u dzieci. Dodatkiem jest książeczka instruktażowa z odpowiednio przygotowanymi tekstami dostosowanymi do młodszych i starszych dzieci.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.