Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner Serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Epidemiologia raka tarczycy ►

Redaktor: Arleta Czarnik |Data: 15.10.2021
 
 
– Czy rozumiemy zmiany epidemiologiczne zachodzące w zachorowaniach na raka tarczycy? Czy jako lekarze jesteśmy gotowi do zmiany strategii diagnostycznej i leczniczej? – pyta prof. dr hab. n. med. Aldona Kowalska z Kliniki Endokrynologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach.
W ostatnim czasie dramatycznie wzrósł współczynnik zachorowań na raka tarczycy wśród kobiet i mężczyzn. Rak tarczycy jest 6. co do częstości występowania nowotworem u kobiet i 21. u mężczyzn. Tymczasem nie widać trendów wzrostowych, jeśli chodzi o zgony z jego powodu. Pod koniec ubiegłego wieku obserwowano tendencję spadkową, a potem współczynnik zgonów utrzymywał się na stałym poziomie.

Profesor Aldona Kowalska przedstawia dwie koncepcje wyjaśniające to zjawisko. Pierwsza zakłada, że mamy do czynienia z faktycznym wzrostem zachorowalności, druga, że przyczyną jest nadrozpoznawalność (overdiagnosis) wynikająca m.in. z wykorzystywania nowoczesnych technik diagnostycznych. Przytacza wyniki badań przemawiające za tymi koncepcjami i opowiada o tzw. koreańskiej epidemii raka tarczycy.

Wzrost zachorowań na raka tarczycy w ogromnej mierze jest wynikiem zwiększonej diagnostyki, ale odnotowywany jest również niewielki faktyczny wzrost – ta konkluzja wiąże się z określonymi zadaniami dla lekarzy i potrzebą personalizacji leczenia. – To od nas musi zacząć się ta zmiana – mówi prof. Aldona Kowalska.
Wykład został zaprezentowany podczas konferencji Wiosenno-Letnia Szkoła Tyreologii zorganizowanej przez Wydawnictwo Termedia.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.