Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jak powstaje hipotermia?

Źródło: MK/ https://www.wemjournal.org/article/S1080-6032(19)30173-5/fulltext#sec2.6
Autor: Marta Koblańska |Data: 14.01.2020
 
 
Nieumyślna hipotermia jest definiowana jako nieintencjonalny spadek temperatury do 35 stopni Celsjusza lub niżej. Powstaje na skutek działań środowiskowych i one niosą za sobą największe ryzyko. Z wywiadów wynika, że zarówno wojna jak i katastrofy powodują ryzyko hipotermii.
Hipotermia wiąże się z bezdomnością, w szczególności z piciem alkoholu i przyjmowaniem innych toksycznych substancji. Hipotermia może występować w czasie resuscytacji i wiąże się z traumą, może być czynnikiem ryzyka sepsy, innych chorób, w tym metabolicznych i schorzeń, które dotyczą termoregulacji. Terapeutyczna hipotermia pozostaje poza tymi rozważaniami.

Hipotermia jest wynikiem utraty ciepła z organizmu. Ciepło może być pozyskiwane przez przewodnictwo, konwekcję oraz promieniowanie oraz utratę parowania. Przewodnictwo jest transferem ciepła z obszarów cieplejszych do zimniejszych. Konwekcja jest transferem ciepła do lub z gazu lub cieczy, która pochodzi z ruchu. Promieniowanie jest transferem ciepła z energii elektromagnetycznej miedzy dwoma obiektami, które są dla siebie widoczne. Parowanie jest utratą ciepła przez parowanie cieczy, zazwyczaj wody ze słodyczy lub innych zewnętrznych źródeł ze skóry, ubrania lub w wyniku kontaktu ze skórą lub oddychania.

Ludzkie ciało usiłuje utrzymać podstawową temperaturę w wysokości przynajmniej 37 stopni Celsjusza. Termoregulacja kontroluje centrum podwzgórza, które otrzymuje bodźce z obwodowych receptorów ciepła. Zintegrowane sygnały cieplne celują w automatyczne refleksy, które kontrolują zainicjowanie ochładzania odpowiedzi takiej jak rozszerzenie naczyń krwionośnych.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe