Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Minister zdrowia: Już we wszystkich ośrodkach onkologicznych z pacjentami pracują koordynatorzy

Udostępnij:
– Od 22 maja w całym kraju w ośrodkach onkologicznych pomagają pacjentom koordynatorzy. Ich rolą jest prowadzenie za rękę pacjenta przez cały proces leczenia – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Tylko we wrocławskim Dolnośląskim Centrum Onkologii jest 27 koordynatorów, a w kieleckim Świętokrzyskim Centrum Onkologii – 12. Opieka onkologiczna w Polsce wchodzi na poziom wyżej – napisał Adam Niedzielski na Twitterze.

20 kwietnia weszła w życie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładająca wprowadzenie nowego modelu zarządzania opieką onkologiczną w Polsce. Ma ona usprawnić udzielanie świadczeń w tym obszarze.

Ustawa o KSO zakłada, że każdy pacjent, niezależnie od miejsca zamieszkania, otrzyma opiekę onkologiczną opartą na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. Realizacja etapów leczenia ma przebiegać przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

– 20 maja każdy szpital wchodzący do sieci onkologicznej będzie musiał mieć koordynatora, w skali kraju powinno się ich pojawić docelowo 700 – poinformował pod koniec kwietnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.