Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

NFZ namawia do regularnego wykonywania cytologii

Udostępnij:
Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy w Europie. Skuteczne metody leczenia raka szyjki macicy we wczesnym stadium umożliwiają całkowite wyleczenie – informuje Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach akcji edukacyjnej „Środa z profilaktyką” i zachęca do wykonywania regularnej cytologii.
Rak szyjki macicy jest szóstym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 10 proc. nowotworów. Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie zmian nowotworowych i przednowotworowych. Skuteczne metody leczenia raka szyjki macicy we wczesnym stadium umożliwiają całkowite wyleczenie.

– Zatroszcz się o zdrowie i umów się na badania cytologiczne – radzi Narodowy Fundusz Zdrowia.

Badanie cytologiczne polega na założeniu wziernika do pochwy, pobraniu za pomocą szczoteczki komórek znajdujących się na tarczy i w kanale szyjki macicy, a następnie nałożeniu rozmazu na szkiełko cytologiczne. Rozmaz przekazywany jest do oceny mikroskopowej. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne.

NFZ zachęca do badań i akcentuje, że cytologia to przepustka do zdrowia, a nie do choroby.

– 95 proc. wyników badania cytologicznego nie wykazuje żadnej patologii. 5 proc. przypadków należy badać dalej – wyjaśnia w materiale filmowym NFZ konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej prof. Mariusz Bidziński.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.