Specjalizacje, Kategorie, Działy
DCOPiH

Nowa lecznica onkologiczna udzieli świadczeń w dziewięciu unitach

Udostępnij:
Po intensywnym okresie projektowania Nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu zbliża się do kolejnego ważnego etapu – złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Placówkę zaprojektowano tak, aby zapewnić mieszkańcom najwyższy poziom leczenia onkologicznego, hematologicznego i pulmonologicznego.
Jak poinformowało Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, dobiegł końca etap tworzenia projektu budowlanego Nowego Szpitala Onkologicznego.

Projekt budowlany lecznicy gotowy
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez wrocławski szpital dziennikarze mieli okazję udać się na wirtualny spacer po planowanym kompleksie, kierując się ścieżką pacjenta. Co ważne, kubatura kompleksu wynosi trzykrotność wrocławskiej Hali Stulecia.

Dr Paweł Zawadzki, zastępca dyrektora ds. rozwoju DCOPiH, zapewnił, że prace nad budową Nowego Szpitala Onkologicznego przebiegają zgodnie z planem. – Zrealizowaliśmy dwa kamienie milowe projektu. Pierwszy związany był z weryfikacją koncepcji wielobranżowej, drugi dotyczył opracowania wstępnego projektu wyposażenia medycznego szpitala – wskazał.

– Właśnie kończy się trzeci etap projektu, który polegał na opracowaniu projektu budowlanego. Umowny termin zakończenia prac był planowany na 28 maja, udało nam się ten etap projektu zrealizować wcześniej – wyjaśnił Zbigniew Maćków, główny projektant.

Zaznaczył też, że NSO jest projektowany z użyciem najnowszych technik modelowania BIM, co przynosi oszczędność czasu, dokładną koordynację projektu oraz znacznie ułatwia późniejsze zarządzanie tak złożonym przedsięwzięciem.

Aby uniknąć ewentualnych trudności związanych z ryzykiem zatrzymania prac budowalnych z powodu ewentualnych znalezisk archeologicznych, równolegle do prac projektowych na terenie inwestycji wykonano przesłony przeciwfiltracyjne, zabezpieczające napływ wody podczas prowadzenia prac archeologicznych.

Lecznica jak czternaście boisk FIFA
Jak poinformował inwestor w Nowym Szpitalu Onkologicznym, pacjenci będą mieli do dyspozycji 671 łóżek w pokojach jedno- i dwuosobowych. Szpital będzie dysponował 14 salami operacyjnymi, które umożliwią przeprowadzenie nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. NSO będzie działał w ramach dziewięciu unitów, obejmujących kompleksowe centra diagnostyki i leczenia. Całkowita powierzchnia szpitala odpowiada obszarowi 14 boisk piłkarskich FIFA. Kubatura przekracza trzykrotnie objętość Hali Stulecia lub równa jest rozmiarowi 1025 domków jednorodzinnych o powierzchni 100 mkw. każdy. Ponadto, powierzchnia samej działki jest równa obszarowi parku Południowego we Wrocławiu.

Dzisiejsza siedziba Centrum Onkologii DCOPiH w ponadstuletnich murach stanowi najstarszy kompleks szpitalny w Polsce, a nowa będzie odpowiadała na aktualne potrzeby pacjentów i personelu medycznego. Celem inwestycji jest stworzenie nowoczesnego ośrodka onkologicznego na miarę XXI wieku, poprawa warunków leczenia pacjentów i poszerzenie zakresu pomocy medycznej.

– Choć obecnie pracujemy w budynkach pochodzących z XIX wieku, świadczymy usługi onkologiczne na najwyższym poziomie, co potwierdzają nasze międzynarodowe certyfikaty – podkreślił prof. Adam Maciejczyk, dyrektor DCOPiH.

Dodał również, że możliwość kontynuowania tej pracy w nowym, nowoczesnym budynku jest istotna zarówno dla pacjentów, jak i dla personelu.

– Dużo osób z całej Polski pyta o możliwość pracy w nowym szpitalu. Nowoczesny szpital, zarządzany w sposób skoordynowany to magnes na specjalistów – podsumował.

Rozmiar i struktura szpitala
Nowy Szpital Onkologiczny skupi w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych do niedawna w trzech jednostkach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych. Jego powierzchnia to około 100 500 mkw. na czterech kondygnacjach naziemnych i jednej podziemnej. Szpital będzie miał 26 oddziałów stacjonarnych oraz 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego, a przychodnia szpitalna 73 gabinety, co umożliwi zwiększenie zakresu lecznictwa otwartego. Przy budynku zostanie wybudowany parking z 1026 miejscami postojowymi.

Projekt i budowa
Inwestycja jest współfinansowana przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego i budżet państwa. To największe przedsięwzięcie w dziedzinie zdrowia w historii Dolnego Śląska. Wartość umowy z firmą PORR wyniesie 1,055 mld zł.

Projekt architektoniczny będzie realizowany przez firmę PORR zgodnie z trybem przetargowym „zaprojektuj i wybuduj”. Prace projektowe mają potrwać około 15 miesięcy, a etap budowy około 36 miesięcy. Otwarcie nowej placówki planowane jest w 2028 r.

Przeczytaj także: „KSO – ile można czekać?”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.