Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Pęcherzyki RBCEV mają zdolność do skutecznego dostarczania leków do chorych miejsc

Źródło: Katarzyna Czechowicz/PAP, Journal of Extracellular Vesicles
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 11.05.2022
 
 
Nanometrowe pęcherzyki uwalniane przez czerwone krwinki mogą być dobrym nośnikiem immunoterapeutycznych cząsteczek RNA, które mają potencjał hamowania wzrostu i przerzutów raka piersi – ogłosili naukowcy z Singapuru na łamach „Journal of Extracellular Vesicles”.
Badanie dostarczyło dowodów na to, że receptory RIG-I aktywowane RNA mogą być skutecznie przenoszone i dostarczane w odpowiednie miejsca za pomocą maleńkich, związanych z błoną lipidową pęcherzyków, uwalnianych przez czerwone krwinki. Kompleks taki ma wysoki potencjał hamowania progresji raka.

Już wcześniej ten sam zespół naukowców odkrył, że pęcherzyki, o których mowa (zwane RBCEV – red blood cell extracellular vesicles), są idealnymi i uniwersalnymi nośnikami terapeutycznymi, posiadającymi naturalną zdolność dostarczania bioaktywnych cząsteczek do wielu typów komórek.

Jak podkreślają autorzy publikacji, w walce z rakiem opracowanie skutecznych leków to tylko połowa sukcesu; równie ważny jest sposób, w jaki leki te mogą być skutecznie i bezpiecznie dostarczane do chorych miejsc w organizmie. W przypadku niektórych leków, np. opartych na terapeutycznym RNA, jest to szczególnie ważne, gdyż związki te celują w ważny receptor immunomodulacyjny o nazwie RIG-I. Po aktywacji przez określone typy RNA receptor RIG-I inicjuje odpowiedź immunologiczną w celu zabicia komórek rakowych. Ponieważ jednak RNA jest z natury niestabilne i „kruche”, leki na nim bazujące muszą być „zapakowane” w odpowiednie nośniki, które zapobiegają ich degradacji i promują skuteczne wchłanianie przez docelowe tkanki (w tym wypadku nowotworowe).

– Odkrycie, że pęcherzyki RBCEV mają zdolność do skutecznego dostarczania leków do docelowych receptorów, może być ważnym krokiem na drodze do opracowania dużo doskonalszych terapii dla pacjentów onkologicznych. Prawidłowe nakierowanie farmaceutyków na chore czy nieprawidłowe komórki ma również niezwykle istotne znaczenie w minimalizowaniu efektów ubocznych, które mogą powodować toksyczność terapii – mówi kierująca badaniem farmakolog prof. Minh Le z National University of Singapore.

Na potrzeby badania międzyuczelniany zespół kierowany przez prof. Le, złożony z pracowników National University of Singapore, Nanyang Technology University w Singapurze oraz i A*STAR Genome Institute of Singapore, opracował dwie nowe cząsteczki RNA, po czym umieścił je w pęcherzykach RBCEV. Dzięki takiemu zabiegowi naukowcom udało się aktywować szlak zależny od RIG-I, który ostatecznie doprowadził do śmierci komórek raka piersi w warunkach in vitro, a w konsekwencji zahamował wzrost guza w modelach laboratoryjnych nowotworu.

Zespół zmodyfikował również same pęcherzyki, aby poprawić ich specyficzność wobec komórek przerzutowych, które zadomowiły się w płucach.

– Nasza technologia pokonała kilka zasadniczych przeszkód związanych z dostarczaniem terapeutycznego RNA do komórek. To wielki sukces – uważa współautor badania prof. Dahai Luo.

Przełomowość metody opartej na pęcherzykach uwalnianych przez czerwone krwinki polega na tym, że po pierwsze można dzięki niej skutecznie dostarczać różne ładunki terapeutyczne, a po drugie można ją modyfikować w celu ukierunkowania na więcej typów nowotworów.

– W przyszłości chcielibyśmy poszerzyć wartość terapeutyczną platformy RBCEV o więcej rodzajów raka. Mamy nadzieję, że w ten sposób uratujemy jeszcze więcej pacjentów onkologicznych – podsumowują autorzy publikacji.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.