Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Polska może być ważnym graczem na rynku radiofarmaceutyków

Udostępnij:
Narodowe Centrum Badań Jądrowych, którego częścią jest POLATOM, polski producent radiofarmaceutyków, ma 23 pozwolenia na dopuszczenie preparatów do obrotu – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Radiofarmaceutyki to preparaty znakowane izotopami promieniotwórczymi, służące do diagnostyki i terapii oraz kontroli leczenia różnych schorzeń, głównie onkologicznych.

Posłanka Marcelina Zawisza z Lewicy mówiła w tym tygodniu w Sejmie, że Polska ma potencjał, aby zabezpieczyć nie tylko potrzebny własne, ale i Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o dostęp do radiofarmaceutyków. Podkreśliła, że kluczem jest zabezpieczenie funkcjonowania reaktora Maria. – Polski rząd nie podejmuje żadnych kroków w tym kierunku, żeby zabezpieczyć bezpieczeństwo polskich pacjentów – stwierdziła.

PAP zwróciła się do resortu zdrowia o odniesienie się do informacji z konferencji.

Ministerstwo Zdrowia przekazało w odpowiedzi, że Narodowe Centrum Badań Jądrowych, którego częścią jest POLATOM, polski producent radiofarmaceutyków, ma 23 pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, zgodnie z Rejestrem Produktów Leczniczych prowadzonym przez prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Resort zdrowia przypomniał, że zgodnie z zapowiadanymi wcześniej planami reaktor Maria od września 2022 r. do lutego 2023 r. był wyłączony z uwagi na konserwację. Przerwa remontowa, jak podało MZ, została przedłużona do końca czerwca 2023 r.

– Oznacza to, że dostępność radionuklidów, w tym kluczowego izotopu używanego w procedurach medycyny nuklearnej, jakim jest 1-131 wytwarzany dzięki aktywacji w reaktorze Maria, będzie możliwa w drugiej połowie lipca 2023 r. – poinformowano.

Ministerstwo przekazało też, że aktualnie trwają prace nad zapewnieniem dostaw API, czyli aktywnych składników farmaceutycznych (Active Pharmaceutical Ingredients) z firm w Republice Południowej Afryki oraz na Węgrzech. – Obaj dostawcy są zarejestrowani jako wytwórcy API do produktów NCBJ lub POLATOM – wskazał resort.

– W przypadku pozostałych produktów leczniczych wytwarzanych z udziałem 1-131 nie ma ryzyka braków. Aby zapewnić ciągłość produkcji, substancje API kupowane są co tydzień od zarejestrowanych wytwórców – poinformowało MZ.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.