Specjalizacje, Kategorie, Działy
ŚCO w Kielcach

Ponad 30 mln zł dofinansowania dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach

Udostępnij:
Na zakup pozytonowego tomografu emisyjnego i doposażenie bloku operacyjnego w Świętokrzyskim Centrum Onkologii trafi ponad 30 mln zł. Symboliczne czeki na realizację zadań przekazał dyrekcji szpitala wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceszef Ministerstwa Zdrowia podkreślił 30 maja, że jego resort sukcesywnie wspiera finansowo szpitale w zakupie nowoczesnego sprzętu. Zaznaczył, że w tym roku w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na doposażenie oddziałów onkologicznych w całym kraju zaplanowano ponad 450 mln zł. Z tego ponad 120 mln na wymianę wyeksploatowanego sprzętu.

– W przypadku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii to jest 15 mln zł na wymianę pozytonowego tomografu emisyjnego, czyli urządzenia, które w tej placówce pracuje od wielu lat. W ubiegłym roku wykonał 4,5 tys. badań. Oprócz tego ŚCO przekazujemy także kolejny czek, na kwotę ponad 16 mln zł. Te pieniądze zostaną przeznaczone na doposażenie bloku operacyjnego, w którym będą się odbywały zabiegi przy pomocy robotów – zaznaczył Waldemar Kraska.

Pozytonowy tomograf emisyjny to urządzenie umożliwiające wykrycie komórek rakowych we wczesnej fazie choroby. Urządzenie pracuje w szpitalu 15 lat. Nowe ma trafić do ŚCO jeszcze w tym roku.

– Dzięki temu lekarze będą mogli jeszcze lepiej diagnozować, bardziej precyzyjnie operować pacjentów, to kolejny etap rozwoju Świętokrzyskiego Centrum Onkologii – powiedział dyr. Świętokrzyskiego Centrum Onkologii prof. Stanisław Góźdź.

Udział w konferencji wzięli parlamentarzyści z regionu świętokrzyskiego: wiceministrowie Anna Krupka i Piotr Wawrzyk, posłowie Krzysztof Lipiec i Mariusz Gosek oraz senator Krzysztof Słoń, a także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Marek Bogusławski i dyrektor kieleckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Małgorzata Kiebzak.

Uczestnicy podkreślali, że walka z chorobami nowotworowymi wymaga pełnej uwagi i wsparcia. Zaznaczyli, że wykorzystywanie nowych technologii w lecznictwie odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu skutecznej diagnostyki, a projekty takie, jak Krajowa Sieć Onkologiczna, sprawią, że pacjenci będą mieli dostęp do bardziej zindywidualizowanej i optymalnej opieki medycznej.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.