Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Powstał poradnik dla dorosłych po leczeniu onkologicznym w wieku dziecięcym

Udostępnij:
Poradnik „Mali wielcy ludzie. Pierwsze kroki w dorosłość ozdrowieńców nowotworów wieku dziecięcego” to praca zbiorowa 16 specjalistów, którzy na co dzień zaangażowani są w leczenie i opiekę nad dziećmi chorymi na nowotwory oraz ozdrowieńcami nowotworów wieku dziecięcego.
Pod redakcją merytoryczną dr n. med. Aleksandry Napieralskiej z Zakładu Radioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach Fundacja Polska Liga Walki z Rakiem wydała poradnik dla dorosłych po leczeniu onkologicznym nowotworów wieku dziecięcego.

Poradnik zatytułowany „Mali wielcy ludzie. Pierwsze kroki w dorosłość ozdrowieńców nowotworów wieku dziecięcego” to praca zbiorowa 16 specjalistów, którzy na co dzień zaangażowani są w leczenie i opiekę nad dziećmi chorymi na nowotwory oraz ozdrowieńcami nowotworów wieku dziecięcego. Są wśród nich m.in. pediatrzy i onkolodzy dziecięcy, radioterapeuci onkologiczni, neurolog, endokrynolog, dermatolog, neurochirurg, ortopeda, kardiolog, chirurg, a także neurologopeda, psycholog i higienistka stomatologiczna. Każdy z nich przygotował rozdział poświęcony różnym aspektom leczenia onkologicznego, jego powikłaniom oraz zaleceniom dotyczącym zdrowego trybu życia.

– Leczeniem guzów złośliwych u dzieci zajmuje się onkolog-hematolog dziecięcy wraz z interdyscyplinarnym zespołem złożonym z chirurgów, neurochirurgów, ortopedów i radioterapeutów. Nierzadko, z uwagi na powikłania występujące w trakcie lub po zakończeniu leczenia, konieczna jest również opieka specjalistów z różnych dziedzin, jak np. endokrynologa czy okulisty. Niniejsza publikacja ma pomóc zrozumieć i uporządkować informacje związane z przebytym leczeniem onkologicznym. Wiemy, że nowotwory wieku dziecięcego to złożona i różnorodna grupa chorób, ale na pewno znajdziesz tu rozdziały, które odnoszą się do Twojej sytuacji – napisała we wstępie do poradnika dr n. med. Aleksandra Napieralska.

W publikacji znalazły się również rozdziały dotyczące badań profilaktycznych oraz Kodeksu Walki z Rakiem. Zawarte w niej wytyczne są, jak zaznaczyła dr Aleksandra Napieralska, zgodne z zaleceniami polskich i zagranicznych towarzystw onkologii i hematologii dziecięcej.

Poradnik „Mali wielcy ludzie. Pierwsze kroki w dorosłość ozdrowieńców nowotworów wieku dziecięcego”, adresowany do dorosłych po leczeniu onkologicznym nowotworów dziecięcych, został zgłoszony przez dr Aleksandrę Napieralską i lek. Katarzynę Drosik-Rutowicz – lekarki z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, do VI edycji konkursu ONKOgranty Polskiej Ligi Walki z Rakiem. Był jednym z trzech projektów, które zwyciężyły w kategorii „Życie po raku”.

W wersji papierowej poradnik można otrzymać w Poradni Onkologicznej dla Młodych Dorosłych specjalizującej się w opiece nad dorosłymi, którzy w dzieciństwie otrzymali leczenie onkologiczne, która od 2022 roku działa w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Poradnik jest dostępny pod linkiem: „Mali wielcy ludzie. Pierwsze kroki w dorosłość ozdrowieńców nowotworów wieku dziecięcego. Poradnik dla dorosłych po leczeniu onkologicznym nowotworów wieku dziecięcego”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.