Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Poznań. Bezpłatne badania przesiewowe pod kątem wirusa HCV

Udostępnij:

Od 5 do 7 tys. osób może zostać przebadanych na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV) w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu. Placówka bierze udział w pilotażowym programie badań przesiewowych. Chętni mogą z nich skorzystać za darmo i bez skierowania.

Poznański magistrat poinformował, że badania w miejskim szpitalu przy ul. Szwajcarskiej rozpoczęły się 1 lipca. Lecznica jako jedna z dwóch placówek w kraju bierze udział w pilotażowym projekcie mającym zwiększyć wykrywalność zakażeń HCV. Według założeń w woj. wielkopolskim i mazowieckim ma zostać wykonanych łącznie 25 tys. badań przesiewowych.

– W szpitalu im. Józefa Strusia przebadanych ma zostać od 5 do nawet 7 tys. osób. To jedyne w Wielkopolsce i drugie w kraju miejsce, gdzie można wykonać takie badanie – za darmo, bez skierowania i bez wcześniejszego umawiania się – zaznaczono w komunikacie.

Badania w szpitalu są wykonywane codziennie, także w niedziele i święta, od 8.30 do 21. Pacjent nie musi być na czczo. Badanie polega na pobraniu kropli krwi z palca. Wynik można otrzymać po 20 minutach. Przed badaniem pacjenci otrzymują anonimową ankietę dotyczącą m.in. wcześniej przebytych chorób czy sytuacji, w których mogło dojść do zakażenia HCV.

Jak zaznaczono w informacji prasowej, po zakażeniu danej osoby wirus HCV może rozwijać się w organizmie przez wiele lat, nie dając żadnych objawów. Jednocześnie w tym czasie może powoli niszczyć wątrobę, prowadząc do jej marskości czy niewydolności.

Wśród objawów zakażenia HCV wymieniono m.in. uczucie zmęczenia, dyskomfort ze strony układu pokarmowego, nudności, odbijania czy senność.

Wirusem można się zarazić przez bezpośredni kontakt z krwią lub wydzielinami ciała osoby chorej. Może do tego dojść np. podczas wykonywania tatuażu, piercingu, zabiegu kosmetycznego, a także – choć rzadziej – przez np. wspólne używanie maszynki do golenia czy szczoteczki do zębów. Wirus może być również przenoszony podczas kontaktów seksualnych.

Leczenie osób zakażonych HCV jest w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i polega na przyjmowaniu leków przez okres od 8 do 12 tygodni. Według zapewnień 95–99 proc. pacjentów poddanych terapii może wyleczyć się z zakażenia HCV na całe życie.

Menedzer Zdrowia facebook

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.