Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Agnieszka Mądro omawia zmiany ogniskowe w trzustce ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Iwona Konarska
|
Ekspertka w trakcie wykładu na kongresie Top Medical Trends 2023 odpowie na zasadnicze pytania – kiedy i jak je diagnozować.
– Zmiany ogniskowe w trzustce budzą powszechny lęk, zarówno wśród pacjentów, jak i wśród lekarzy – podkreśla prof. dr hab. n. med. Agnieszka Mądro z Katedry i Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową SPSK nr 4 w Lublinie. – Przecież kojarzą się przede wszystkim z rakiem trzustki. Ten lęk jest poniekąd uzasadniony. Nowotwór trzustki jest dwunastym na liście rozpoznawanych nowotworów, ale jest już drugą przyczyną zgonu wśród nowotworów złośliwych w Unii Europejskiej. Oznacza to, że wiąże się on ze złym rokowaniem. Jednak większość zmian ogniskowych w trzustce to zmiany łagodne, przede wszystkim torbiele – podkreśla.

W dalszej części wykładu ekspertka podpowie, które zmiany należy nadal diagnozować, które zignorować, a które nadzorować. Przedstawi również możliwości diagnostyczne, historie kilku pacjentów oraz popełnione błędy diagnostyczne. Przypomni, jak ważny jest wywiad i ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Pokaże granicę, na której lekarz podstawowej opieki zdrowotnej powinien pacjenta przekazać pod opiekę gastroenterologa.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prof. Agnieszką Mądro. Wykład zostanie wygłoszony w trakcie Top Medical Trends 2023 podczas sesji „Gastroenterologia”, której przewodniczy prof. Grażyna Rydzewska. 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.