Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Grzegorz Helbig o eozynofilii – by nie zaczynać od czarnych scenariuszy ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Iwona Konarska
|
„Eozynofilia – algorytm postępowania w codziennej praktyce” – to temat wykładu z Top Medical Trends 2023, w którym ekspert omówi tę bardzo częstą nieprawidłowość morfologii krwi.
– Eozynofilia występuje dość powszechnie w wielu schorzeniach, diagnostyka jest trudna i angażuje specjalistów z wielu dziedzin. Na poziomie lekarza rodzinnego i do jego kompetencji należy wykluczenie podstawowych przyczyn. Należą do nich alergie, pasożyty, infekcje wirusowe czy bakteryjne. Gdy zostaną wykluczone najbardziej oczywiste przyczyny, trzeba znaleźć defekt, który powoduje eozynofilię, i następnie zastosować odpowiednie leki – mówi prof. Grzegorz Helbig, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantologii Szpitala WUM w Katowicach.

W dalszej części rozmowy (zapraszamy do obejrzenia całości) ekspert podkreśla: – Każdy pacjent z eozynofilią musi wiedzieć, że może mieć ona charakter asymptomatyczny. Pamiętajmy jednak, że komórki kwasochłonne uszkadzają narządy – serce, płuca, nerki, skórę. Musimy włączyć leczenie, bo to może być groźne dla życia.

Dokąd pacjenta skierować? Jak postępować?

– Zaangażowanych może być wielu specjalistów, jednak w Polsce pacjent najczęściej trafia do hematologa. Rozpoczyna się bardzo szeroka diagnostyka na poziomie hematologicznym, która wymaga wykonania wielu badań, również specjalistycznych, genetycznych, molekularnych. Z punktu widzenia hematologa stwierdzenie przyczyny jest bardzo istotne, bo w ramach terapii celowanych mamy skuteczne leki, które musimy zastosować – dodaje ekspert.

Diagnostyka obejmuje USG, rentgen klatki piersiowej, stwierdzenie, czy jest niedokrwistość lub małopłytkowość, czy jest powiększona wątroba, śledziona. Wszystko to pozwoli rozstrzygnąć nowotworowy charakter choroby.Wykład jest zaplanowany na 25 marca w trakcie sesji „Lekarz POZ część 1”, początek o godz. 13.00.
 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.