Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Profilaktyka raka piersi i jąder – badajmy się

Udostępnij:
– Samobadanie powinni wykonywać wszyscy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni – przekonuje członkini zarządu Fundacji Kochasz Dopilnuj Małgorzata Lakowska, podkreślając, że można się badać samemu, ale można też wzajemnie.
Sprawdzaj siebie
Małgorzata Lakowska wskazała w rozmowie z PAP, że kobiety powinny raz na miesiąc sprawdzać swoje piersi, najlepiej tuż po okresie, kiedy ciało jest najbardziej miękkie i nienapuchnięte.

– Szukamy grudek, szukamy wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, rzeczy, których wcześniej w naszych piersiach nie było — wyjaśniła, dodając, że panowie także powinni się badać.

– Mężczyźni raz na miesiąc, obojętnie kiedy, powinni badać swoje jądra — oceniła, zaznaczając, że mówi o mężczyznach do 35. roku życia, bo to ważne, by młodsi pamiętali o badaniach, ponieważ właśnie wtedy jest największe ryzyko zachorowania na raka jądra.

– Rak jądra jest wyleczalny, ale niestety postępuje bardzo szybko – stwierdziła ekspertka, wskazując, że im szybciej zareagujemy na niepokojące zmiany, ból i pójdziemy do lekarza, tym większe będą szanse na wyleczenie.

– Starsi panowie też powinni się badać, ale trochę inaczej. Zapraszamy do urologa po 40.–50. roku życia – powiedziała.

Rodzinne uwarunkowania
Zaznaczyła jednak, że jeżeli była historia raka prostaty w rodzinie, to u urologa należy pojawić się wcześniej.

– Jeśli nie było, to raz do roku można się przejść, zrobić badanie krwi PSA, a potem już badanie u urologa. To nie boli – dodała.

Prezes Fundacji Kochasz Dopilnuj Renata Kabas-Komorniczak zauważyła, że Polki i Polacy bardzo boją się raka.

– Musimy bardziej oswoić się, z tym że na powstanie nowotworu nie mamy wpływu, ale wczesne wykrycie jest szansą nawet na całkowite wyleczenie go zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn – podkreśliła, dodając, że właśnie dlatego tak ważne są badania przesiewowe i profilaktyka. Wskazała m.in. badania USG, mammograficzne piersi oraz urologiczne.

– Tylko 36 proc. Polek deklaruje, że regularnie samodzielnie bada piersi, i jedynie 12 proc. panów deklaruje samobadanie. To zdecydowanie za mało – przekazała, dodając, że rak nie jest chorobą wyłącznie starszych osób i bardzo często dotyka młode osoby.

Działalność Fundacji Kochasz Dopilnuj rozpoczęła ogólnopolska kampania fotograficzna „PomacajSie” – cykl czarno-białych zdjęć kobiet doświadczonych rakiem piersi – której celem jest promowanie samobadania i jego znaczenia we wczesnym wykrywaniu raka piersi.

Przeczytaj także: „Polki nadal zbyt rzadko wykonują badania przesiewowe i samobadanie piersi” i )Anglicy udowadniają, że raka można leczyć skuteczniej”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.