Specjalizacje, Kategorie, Działy
Krystian Maj/Agencja Wyborcza.pl

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o KSO ►

Udostępnij:
– Na posiedzeniu Rady Ministrów 6 lutego przyjęto projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, w którym przewidziano między innymi zmianę terminów wdrożenia określonych rozwiązań – poinformował wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.
– Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej teoretycznie zaczęła obowiązywać w 2023 r., ale nasi poprzednicy nie przygotowali aktów wykonawczych do tej ustawy – powiedział na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, podając, że „siedem z dziewięciu rozporządzeń nie zostało przygotowanych”.

– Dlatego przesuwamy termin praktycznego wejścia w życie przepisów KSO i dzięki temu zachowujemy możliwość korzystania ze wszystkich terapii onkologicznych we wszystkich szpitalach, które tę terapię prowadzą. Nie będzie żadnych ograniczeń – zaznaczył.

Projektowana regulacja wprowadza między innymi zmianę w zakresie terminu przeprowadzenia pierwszej kwalifikacji na dany poziom zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO przez przesunięcie go do 31 marca 2025 r.

Przesunięcie terminu ma pozwolić Narodowemu Funduszowi Zdrowia na rzetelną weryfikację podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod względem kryteriów warunkujących przynależność do poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO. Zmiana terminu ma również zapewnić podmiotom czas niezbędny na przygotowanie zasobów kadrowych, organizacyjnych i ustalenie zasad przepływu informacji pomiędzy nimi.

Fragment konferencji do obejrzenia poniżej.Wideo pochodzi ze strony internetowej: www.facebook.com/kancelaria.premiera/853865.

Przeczytaj także: „KSO dopiero 1 kwietnia 2025 r. – dlaczego?”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.