Specjalizacje, Kategorie, Działy
KPRM

Rząd zapowiedział 2,5 mld zł na nowy konkurs dla szpitali onkologicznych

Udostępnij:
Zwiększenie nakładów, nowa organizacja leczenia i inwestycje w infrastrukturę – takie zmiany w onkologii zapowiedzieli 3 lutego w Gliwicach przedstawiciele rządu. Chodzi o system KSO i konkurs dotyczący infrastruktury szpitali, wart co najmniej 2,5 mld zł. Mateusz Morawiecki ocenił, że zmiany są „absolutnie przełomowe”.
Szef rządu wraz z szefową Kancelarii Prezydenta Grażyną Ignaczak-Bandych i z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim złożyli 3 lutego wizytę w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Spotkanie zorganizowano w przeddzień Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Premier zwracał uwagę, że nowotwory to plaga dzisiejszej cywilizacji, a walka z nowotworami musi się wiązać z całym systemem działań. Zwrócił też uwagę na poziom finansowania w nowy sprzęt i na zmianę systemu leczenia nowotworów z perspektywy pacjenta.

– Perspektywa pacjenta jest i musi być najważniejsza, a ona oznacza m.in. to, że w nowym systemie Krajowej Sieci Onkologicznej każdy pacjent, który będzie musiał zmierzyć się z nowotworem, będzie miał przyznanego koordynatora. To już nie będzie czas, kiedy trzeba będzie biegać od szpitala do szpitala, od Annasza do Kajfasza, tylko będzie możliwość pokierowania pacjenta – powiedział Morawiecki.

Zwracał uwagę na profilaktykę i konieczność diagnozowania chorób na jak najwcześniejszym etapie, a później inwestowanie w najnowocześniejszy sprzęt, procedury i leki.

– Ogromne środki, które będą przeznaczone – teraz 2,5 mld, a do 2030 r. dzięki różnym programom będzie to co najmniej 10 mld zł – to rewolucja w leczeniu nowotworów. To prawdziwy przełom zarówno z perspektywy pacjenta, lekarza, jak i rodziny – przekonywał premier.

Szef rządu mówił też, że na służbę zdrowia przeznaczane jest praktycznie już 6 proc. PKB, a za kilka lat będzie 7 proc. – W porównaniu z 4,5 proc., które było w momencie, jak odziedziczyliśmy służbę zdrowia po naszych poprzednikach, to przecież już z samych liczb wynika, jak przełomowe są i muszą być te zmiany – dodał Morawiecki.

Podkreślił, że wdrażane są najnowsze procedury, dostosowywanych jest wiele oddziałów, a także będą inwestycje w nowe leki. – Perspektywa i dobro pacjenta, każdego człowieka jest dla nas najważniejszym drogowskazem – deklarował premier.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych oceniła, że nowe inicjatywy, które dają narzędzie do walki z rakiem, są bardzo ważne dla pacjentów, służby zdrowia, ale też dla prezydenta Andrzeja Dudy.

– Narzędzie, które dostaje służba zdrowia, to narzędzie, które jest efektem dwóch inicjatyw prezydenckich. Pierwsza to Narodowa Strategia Onkologiczna, której efektem jest procedowana w Sejmie ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej. Inwestycje, o których mówimy, będą realizowane z Funduszu Medycznego – wskazała Ignaczak-Bandych.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że od 2015 r. w onkologii ponaddwukrotnie zwiększyło się finansowanie samych świadczeń i bez tych środków trudno byłoby mówić o reformach i nowych inicjatywach, jak Krajowa Sieć Onkologiczna. Niedzielski mówił, że zmieni ona organizację leczenia onkologicznego w Polsce, definiując ośrodki referencyjne, wprowadzając instytucję koordynatora i kładąc nacisk na jakość leczenia.

Spotkanie w Gliwicach było okazją do ogłoszenia konkursu dla szpitali zapewniających kompleksowe leczenie onkologiczne, w całym kraju jest ich ok. 40. – To jest kolejny konkurs, który będzie finansowany z Funduszu Medycznego. Jest przeznaczony na potężne projekty infrastrukturalne – podkreślił szef MZ.

Na konkurs zostanie przeznaczonych minimum 2,5 mld zł. – Z tych 40 podmiotów będą spływały do nas wnioski i w konkursie zostanie wyłonionych pewnie kilkanaście najlepszych projektów. Jeżeli będzie więcej dobrych projektów, po prostu zwiększymy pulę nakładów – zapowiedział Niedzielski.

Podkreślił, że MZ chce przeznaczyć pieniądze na finansowanie naprawdę dużych projektów. – Limit dla jednego projektu wynosi prawie 300 mln zł, a wartość minimalna takiego projektu to 50 mln zł. Mówimy więc o dużych przedsięwzięciach i o takim konkursie, który jakościowo zmieni infrastrukturę szpitalnictwa onkologicznego – stwierdził Niedzielski.

Wyraził przekonanie, że suma wszystkich tych działań spowoduje, że standardy leczenia w Polsce nie będą odbiegały od międzynarodowych. Doprecyzował, że konkurs rusza 6 marca. Teraz jest czas na przygotowanie wniosków.

Wprowadzane zmiany chwalił dyrektor gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii prof. Krzysztof Składowski, który oświadczył, że to najważniejszy dzień w jego zawodowym życiu.

– Marzyliśmy o czymś takim, co się właśnie dzieje i co się stanie – podkreślił i dodał, że jego placówka jest gotowa, by te możliwości wykorzystać dla dobra pacjentów i poprawy jakości leczenia onkologicznego. Dzięki nowym środkom gliwicki ośrodek chce wybudować centra kompetencji, które będą kompleksowo służyły chorym na różne nowotwory. Prof. Składowski mówił, że wsparcie dla onkologii wcześniej nie miało takiej skali, teraz czuje się on w pełni docenionym lekarzem.

– Zawsze byliśmy traktowani trochę jak parias medycyny, były bardziej eleganckie specjalności, które nas wyprzedzały – dodał.

Za zmiany w tej dziedzinie służby zdrowia dziękował również prof. Adam Maciejczyk z Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Jego zdaniem wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej jest ważne zwłaszcza dla pacjentów i ich rodzin. – Bardzo nas cieszy takie szerokie spojrzenie – wskazał.

Również szefowa Federacji Stowarzyszeń Amazonki Krystyna Wechmann podkreślała, że Krajowa Sieć Onkologiczna stawia pacjenta na pierwszym miejscu i zakłada, że nikt nie będzie wykluczony ze względu na miejsce zamieszkania czy wykształcenie. Oceniła, że poprzedzający to rozwiązanie pilotaż zdał egzamin, satysfakcję wyrażała większość biorących w nim udział pacjentów.

Gliwicki Instytut Onkologii należy do czołowych krajowych ośrodków leczenia raka. Rocznie udzielanych jest tu ok. 200 tys. porad i zabiegów ambulatoryjnych, a na oddziały szpitalne trafia mniej więcej 35 tys. pacjentów. W strukturze zatrudniającej ok. 1,8 tys. osób placówki działa 5 klinik, 11 zakładów klinicznych i naukowych, Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi oraz Przychodnia Przykliniczna z 14 poradniami specjalistycznymi.

Obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w 2000 r. podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Co roku z tej okazji organizowanych jest wiele wydarzeń i spotkań nawiązujących do tematyki chorób nowotworowych czy profilaktyki raka – choroby, w której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy mogące rozsiewać się do różnych organów. W Europie nowotwory są główną przyczyną zgonów.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.