Specjalizacje, Kategorie, Działy
Partner serwisu
Wyślij
Udostępnij:
 
 
US w Zielonej Górze

Rzadkie operacje onkologiczne w Zielonej Górze

Źródło: lubuskie.pl, SU w Zielonej Górze
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 24.05.2022
 
 
W zielonogórskim Szpitalu Uniwersyteckim lekarze przeprowadzili rzadkie w Polsce operacje nowotworów piersi. Wzięli w nich udział medycy z krajowych ośrodków oraz lekarze z Wielkiej Brytanii i Włoch.
Operacje odbyły się w ramach międzynarodowych warsztatów chirurgii onkologicznej. Zoperowane zostały cztery pacjentki – wykonano u nich mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją. Do tego celu lekarze wykorzystali implanty i siatki biologiczne. W przypadku jednej z kobiet lekarze profilaktycznie amputowali także drugą, zdrową pierś, ponieważ u pacjentki stwierdzono wadliwy gen BRCA 1, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

– To zabiegi stosunkowo mało popularne w Polsce, co ma związek m.in. ze złymi wycenami procedur dokonywanych przez NFZ. Jednak, by leczyć pacjentki tymi technikami, udało się zdobyć środki finansowe z fundacji wsparcia pacjentów i od sponsorów – wyjaśnia dr hab. n. med. Dawid Murawa, prof. UZ, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Lekarz wymienia też zalety zastosowania siatek biologicznych w rekonstrukcji piersi. – To zabiegi bez użycia tkanek mięśniowych, dzięki czemu pacjentka po pierwsze: odczuwa mniejszy ból, a po drugie: ta technika daje lepsze efekty kosmetyczne. Po prostu po tego typu operacjach piersi lepiej wyglądają i – co ważne – w dużej mierze zachowują czucie – mówi prof. Murawa.

W Wielkiej Brytanii podobne procedury są wyceniane na nawet pięć razy wyższe kwoty. Dzięki temu operacje można wykonywać częściej. W brytyjskich szpitalach siatki biologiczne wykorzystuje się w 90 proc. przypadków. W Polsce – w 10 proc.

W warsztatach chirurgii onkologicznej uczestniczyli dr Kasim Behranwala z Londynu oraz dr Marcello Pozzi z Rzymu. Brali w nich udział także lekarze z Polski – m.in. z Krakowa, Łodzi, Lublina, Pleszewa, Poznania i Warszawy. Jesienią ma się odbyć kolejna edycja warsztatów, tym razem dla specjalistów z Austrii – pisze na swojej stronie Szpital Uniwersytecki.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Chemioterapii, Klinika Onkologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.