Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Samorząd sfinansuje badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego

Udostępnij:
Rzeszów przeznaczył 232 800 zł na program wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego. Weźmie w nim udział co najmniej 150 mieszkańców miasta – zapowiedział Ratusz, szukając lecznicy, która zajmie się badaniami.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym typem raka na świecie. W 2021 roku chorobę zdiagnozowano u 353 mieszkańców Rzeszowa, rok później u 343 osób, a w kolejnym u 339. Samorząd stolicy Podkarpacia chce sfinansować badania, które zwiększą skuteczność wczesnego wykrywania polipów gruczolakowatych oraz nowotworów jelita grubego. Ta choroba w początkowej fazie nie daje żadnych objawów i najczęściej jest wykrywana podczas badań przesiewowych.

– Staramy się jak najwięcej pieniędzy przeznaczać na badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie choroby daje szanse na jej wyleczenie – podkreślił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Program przeznaczony jest dla osób zameldowanych lub mieszkających w Rzeszowie. Ich kwalifikacja odbywać się będzie poprzez wykonywanie przesiewowych badań kolonoskopowych populacji w wieku od 50 do 75 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego lub w wieku od 25 do 49 lat z obciążonym wywiadem rodzinnym.

Miasto czeka teraz na oferty podmiotów leczniczych, które chcą się zająć badaniami, mają odpowiedni sprzęt i aparaturę medyczną. Na złożenie dokumentów jest czas do 5 marca. Realizacja zadania planowana jest w terminie od dnia zawarcia umowy do 30 listopada 2024 r. lub do dnia wyczerpania limitu badań.

Przeczytaj także: „Wzrost zachorowalności na raka jelita grubego” i „Test FIT zamiast kolonoskopii?”.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.