Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zaczyna się ASCO 2023. W tym roku złożono prawie 7000 abstraktów

Udostępnij:
Największa konferencja onkologiczna na świecie powraca w tym roku pełną parą (2–6 czerwca). Na kongres Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) 2023 zgłoszono około 700 abstraktów.
Organizatorzy podkreślają, że program naukowy w tym roku jest bardzo bogaty. – Złożono prawie 7000 abstraktów, o jakieś 6–7 proc. więcej niż kiedykolwiek – powiedziała dr Julie R. Gralow, dyrektor medyczna i wiceprezes ASCO.

Coroczne spotkanie, które potrwa od 2 do 6 czerwca, odbędzie się w centrum kongresowym McCormick Place w Chicago.

Jednym z głównych tematów tegorocznego spotkania będzie współpraca z pacjentami. – Myślę, że zobaczymy wysiłek, jaki wkładają lekarze w opiekę skoncentrowaną na pacjencie i zaangażowanie pacjenta we wszystkie aspekty leczenia i badań – powiedział Eric P. Winer, prezes ASCO.

Program obejmie ponad 200 sesji, które będą dotyczyły tematu skoncentrowania na pacjencie. Eksperci omówią m.in., w jaki sposób onkolodzy mogą zoptymalizować wspólne podejmowanie decyzji, jaki jest zakres etycznych zobowiązań onkologów wobec swoich pacjentów, a także w trakcie warsztatów przedstawią strategie wspierania relacji z pacjentem podczas trudnych rozmów.

Poza tym, podobnie jak w ubiegłym roku, również deeskalacja będzie głównym tematem tegorocznego spotkania. Na przykład jedna z prezentacji będzie dotyczyła wyników badania fazy III PROSPECT (streszczenie LBA2). Naukowcy rozważają zastosowanie samej chemioterapii lub chemioterapii z radioterapią u pacjentów z miejscowo zaawansowanym rakiem odbytnicy, którzy przeszli operację. Analizy są próbą odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku niektórych pacjentów można zrezygnować z radioterapii bez pogorszenia efektów leczenia.

W innym wykładzie zostaną zaprezentowane wyniki badania SHAPE (streszczenie LBA5511), w którym porównano histerektomię z radykalną histerektomią u pacjentów z wczesnym stadium raka szyjki macicy niskiego ryzyka. Celem jest ustalenie, czy mniej inwazyjna operacja może zapewnić podobne długoterminowe wyniki.

Poprawa dostępu do opieki i zwiększanie innowacyjności będą nadal tematami przewodnimi spotkania. ASCO również ugości delegację onkologów z Ukrainy, aby omówić, jak radzą sobie rok po rozpoczęciu wojny rosyjsko-ukraińskiej, a także jak można lepiej pomóc pacjentom i lekarzom w tym kraju.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.