Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zmiany w pilotażu leczenia neurofibromatozy

Udostępnij:
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia znowelizował zarządzenie ws. programu pilotażowego koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami i pokrewnymi im rasopatiami. Zwiększyły się ceny porad i kwota ryczałtu za koordynację. Program pilotażowy został wydłużony do końca 2024 roku.
Nowe zarządzenie wprowadza wyższe ceny świadczeń za leczenie pacjentów z neurofibromatozami i pokrewnymi im rasopatiami oraz uwzględnia przedłużenie realizacji programu do 31 grudnia 2024 r. – poinformował NFZ w komunikacie.

Rozliczenie według nowych stawek dotyczy świadczeń udzielonych pacjentom od 1 lipca br. Wprowadzone zmiany są zgodne z nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia z 29 sierpnia 2023 r. i wyceną świadczeń zarekomendowaną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

Od 2020 r. ośrodki koordynujące w programie pilotażowym zapewniają pacjentom w szczególności diagnostykę oraz opiekę lekarzy specjalistów. Program realizowany jest w czterech ośrodkach w Polsce: Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie, Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy, Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku i Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia, łącznie koszt realizacji programu pilotażowego — po przedłużeniu do 31 grudnia 2024 r. — przekracza 3,7 mln zł.

Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ zostali zobligowani do wprowadzenia zmian do postanowień umów zawartych z realizatorami pilotażu w zakresie koordynowanej opieki medycznej nad chorymi z neurofibromatozami oraz pokrewnymi im rasopatiami.

Neurofibromatoza jest chorobą o podłożu genetycznym, w przebiegu której powstają guzy wzdłuż różnych rodzajów nerwów. Choroba może powodować również zaburzenia w rozwoju innych tkanek, takich jak kości i skóra. Powstające guzy mogą znajdować się zarówno na skórze, jak i wewnątrz ciała.

 
Redaktor prowadzący:
dr n. med. Katarzyna Stencel - Oddział Onkologii Klinicznej z Pododdziałem Dziennej Chemioterapii, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.