Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Bożena Janicka odpowiada Adamowi Niedzielskiemu

Źródło: PAP/IKA
Autor: Iwona Konarska |Data: 13.02.2021
 
 
– Kwestia wynagrodzeń w ochronie zdrowia wymaga uporządkowania. Do końca lutego chcemy wypracować, w porozumieniu ze wszystkimi stronami, nowe rozwiązania w tym obszarze – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Mamy wiele dodatków wypłacanych oprócz świadczeń zasadniczych i niejednokrotnie płaconych w wycenach świadczeń, które otrzymują szpitale. Mamy dodatki, które miały rekompensować pewien wolniejszy wzrost wynagrodzeń zasadniczych. Mamy wreszcie tzw. dodatki covidowe – wyliczył minister w wypowiedzi dla PAP.

Minister podkreślił, że system wynagrodzeń wymaga bezwzględnego ułożenia od nowa, scalenia i nadania mu przejrzystości. - Chcemy uporządkować sytuację, uprościć rozwiązania, gwarantując wzrost wynagrodzeń i jednocześnie stworzyć przejrzysty system płac – zaznaczył.

O komentarz poprosiliśmy Bożenę Janicką, przewodniczącą Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia: - Rzeczywiście mamy wiele dodatków, ale wywołała to aktualna sytuacja. Moim zdaniem nie zmieniła się ona – mamy nadal covidowych pacjentów, niecovidowych też, jest pandemia, a więc np. nadal potrzebujemy wiele środków ochrony osobistej, robi się wiele dodatkowych wymazów, by pacjent mógł trafić na planowy zabieg. W tej sytuacji zastanawiam się czy to jest czas, by to wszystko teraz porządkować? Przede wszystkim uporządkujmy stan pandemii. To jest najważniejsze wyzwanie na dzisiaj.

W dalszej części oceny Bożena Janicka stwierdziła: – Faktycznie, są dodatki covidowe, na zabezpieczenie w środki ochrony, jest kwestia wynagrodzeń w szpitalach, więc tych pozycji nazbierało się dużo. Na pewno można się w tych dodatkach pogubić, natomiast czy da się to uregulować w czasie pandemii? Minister próbuje odmrozić szpitale, do uregulowania tam jest dużo, bo otrzymały one nowe obowiązki. Jednak potrzebne są działania porządkowe w odpowiednim czasie, a on jeszcze nie nadszedł.

Minister Niedzielski zapowiedział „bardzo szeroki dialog z całym środowiskiem - pracodawców, związków zawodowych, izb samorządowych. Kwestia wynagrodzeń w służbie zdrowia wymaga dużego uporządkowania".

Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia chętnie podejmie taki dialog.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.