Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
pcm.org

Cell o leczeniu zaburzeń metabolicznych

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 20.05.2020
 
 
Lek off-label disulfiram wykorzystywany do leczenia alkoholizmu od ponad 50 lat został zastosowany do normalizowania wagi ciała u myszy. Okazało się, że preparat odwraca zaburzenia metaboliczne u otyłych myszy w średnim wieku u obu płci. Badanie opublikowano w Cell Metabolism.
Zespół badaczy analizował stado 9-miesięcznych myszy, którym podawano wysokotłuszczowe pożywienie przez 12 tygodni. Zgodnie z oczekiwaniami taka dieta powodowała nadwagę oraz wskazywała na to, że u zwierząt pojawiają się problemy z przemianą materii charakterystyczną dla cukrzycy, czyli insulinooporność oraz podwyższone stężenie cukru we krwi. Następnie naukowcy podzielili myszy na cztery grupy i w każdej zastosowano różną dietę przez kolejne 12 tygodni. Chodziło o pożywienie standardowe, wysokotłuszczowe, wysokotłuszczowe z małymi dawkami disulfiramu oraz wysokotłuszczową dietę z dużymi dawkami disulfiramu. Tak jak oczekiwano, myszy będące na jedynie diecie wysokotłuszczowej przybywały na wadze i wykazywały problemy metaboliczne. U myszy, które jadały standardowe posiłki waga, stężenie cukru we krwi oraz kompozycja tłuszczowa wracały do normy.

Myszy w pozostałych dwóch grupach z niskimi i wysokimi dawkami disulfiramu dodanymi do wysokotłuszczowego pożywienia wykazały duże obniżenie wagi oraz związanych z tym problemów metabolicznych. Myszy na wysokich dawkach disulfiramu traciły 40 procent wagi ciała w ciągu 4 tygodni, efektywnie normalizując swoją wagę do takiej jaka była udziałem myszy na diecie standardowej. Myszy na każdej dawce leku stawały się szczuplejsze i wykazywały znaczącą poprawę pod względem stężenia cukru we krwi na równi ze zwierzętami na diecie standardowej. Leczenie disulfiramem, które przynosi niewiele działań niepożądanych u ludzi wydaje się również ochraniać trzustkę oraz wątrobę przed uszkodzeniami spowodowanymi zmianami metabolicznymi zarówno z powodu stanu przedcukrzycowego oraz przyrostu tłuszczu wskutek spożywania dużej ilości tłuszczy.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe