Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Coraz bardziej kompleksowa opieka koordynowana

Udostępnij:
– Bardzo nas cieszą nowe możliwości diagnostyczne. Teraz będziemy mogli szybciej i dokładniej diagnozować oraz zapewnić skuteczniejsze leczenie. To dobry krok w poprawie opieki na naszymi pacjentami – mówi Jacek Krajewski, prezes federacji Porozumienie Zielonogórskie.
Lekarze czekają jeszcze na zarządzenia Narodowego Funduszu Zdrowia, które pozwolą wdrożyć nowe zakresy opieki.

Specjaliści medycyny rodzinnej zyskują szerszy zakres uprawnień. 1 listopada 2023 r. został poszerzony katalog dostępnych badań diagnostycznych. Wprowadzono także nowy zakres opieki koordynowanej w dziedzinach nefrologii, diabetologii oraz endokrynologii. Skorzystają na tym zarówno pacjenci, którzy otrzymają lepszą opiekę, jak i lekarze, którzy będą mogli lepiej wykorzystać swoje kompetencje.

Zmiany są wynikiem rozporządzenia ministra zdrowia z 9 października 2023 r. dotyczącego świadczeń gwarantowanych w podstawowej opiece zdrowotnej.

Lekarze POZ będą mogli wystawiać skierowania na badania dotyczące najczęstszych alergenów wziewnych, takich jak pyłki drzew, kurz, a także pokarmowych, takich jak mleko, orzechy czy pszenica. To pozwoli na szybszą i skuteczniejszą diagnostykę alergii oraz skuteczniejsze leczenie. Lekarz POZ będzie w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie lub szukać innych przyczyn dolegliwości. Dzięki tym zmianom chorzy nie będą już musieli tracić czasu na oczekiwanie w kolejce do alergologa.

Od 1 listopada także lekarz POZ, jeśli podejrzewa chorobę niedokrwienną serca, może wystawić skierowanie na badanie tomografii komputerowej tętnic wieńcowych.

Kolejna istotna zmiana dotyczy opieki koordynowanej dla nowych grup pacjentów. Teraz objęci nimi zostają pacjenci ze zdiagnozowanym stanem przedcukrzycowym, co wcześniej nie było możliwe. Co więcej, pacjenci z nadczynnością tarczycy również mogą skorzystać z opieki koordynowanej, podczas gdy wcześniej była ona dostępna tylko dla pacjentów z niedoczynnością tarczycy.

Poza tym lekarze POZ mogą teraz skuteczniej diagnozować i leczyć pacjentów z przewlekłą chorobą nerek, mając do dyspozycji zarówno wczesną diagnostykę, jak i terapię. Możliwe są konsultacje specjalistyczne oraz edukacja.

Tym samym przychodnie POZ, które przystąpiły do opieki koordynowanej mogą obecnie realizować ją w pięciu grupach schorzeń: chorób płuc, schorzeń kardiologicznych, chorób nerek, chorób tarczycy (niedoczynności i nadczynności) oraz cukrzycy (zarówno zaawansowanej, jak i stanów przedcukrzycowych).

W ramach opieki koordynowanej w przychodniach POZ istnieje również możliwość konsultacji specjalistycznych dla dzieci do 18. roku życia w dziedzinie diabetologii, kardiologii dziecięcej, chorób płuc, nefrologii i endokrynologii.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.