Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Coraz więcej małopolskich placówek z opieką koordynowaną

Udostępnij:
W Małopolsce już 167 placówek podstawowej opieki zdrowotnej realizuje opiekę koordynowaną. Łącznie takim modelem opieki jest objętych niemal 1,4 mln mieszkańców województwa, co stanowi 35 procent wszystkich osób, które złożyły deklaracje do lekarza POZ.
Opieka koordynowana to więcej badań i konsultacji
Opieka koordynowana w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej została wprowadzona w październiku 2022 r. Daje ona możliwość leczenia najczęstszych chorób przewlekłych w takich placówkach i wykorzystywania do tego szerszego wachlarza diagnostycznego. W ramach opieki koordynowanej lekarz rodzinny może bowiem zlecić swoim pacjentom badania, które wcześniej były zarezerwowane dla medyków z poradni specjalistycznych.

Obecnie małopolscy pacjenci mogą korzystać z takiej formy opieki w 167 regionalnych przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. To nie tylko lecznice z dużych miast – Krakowa, Tarnowa czy Nowego Sącza – ale również z mniejszych miejscowości, np. Ostrowa, Gródka nad Dunajcem, Rzezawy czy Grojca.

Łącznie takim modelem opieki w POZ jest już objętych blisko 1,4 mln mieszkańców województwa. Kolejne poradnie cały czas mogą składać do Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie wnioski o rozszerzenie swoich umów.

– Cieszymy się, że małopolskie przychodnie chętnie decydują się na wprowadzenie opieki koordynowanej. Lekarze rodzinni są do tego zadania świetnie przygotowani. Taki model opieki jest dla nich szansą na pełniejsze wykorzystanie wiedzy, a dla pacjenta oznacza wygodę, bo więcej badań, konsultacji, wizyt odbywa się w jednym miejscu; oznacza też oszczędność czasu, bezpieczeństwo i większą kontrolę nad swoją chorobą przewlekłą – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor małopolskiego oddziału NFZ.

Pięć ścieżek
Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii oraz nefrologii, najczęstszych u Polaków – m.in. nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, cukrzycy, astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy schorzeń tarczycy i nerek. Mogą z niej korzystać dorośli i dzieci. W przypadku chorych objętych taką opieką lekarz POZ przeprowadza kompleksową poradę, na której ustala indywidualny plan leczenia, obejmujący także edukację zdrowotną. Placówka może realizować opiekę koordynowaną we wszystkich pięciu zakresach lub tylko w wybranych.

Wprowadzenie opieki koordynowanej wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, jakie może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o EKG wysiłkowe, pakiet badań tarczycowych, holter EKG, USG doppler naczyń kończyn dolnych czy echo serca. Pozwala to skrócić czas potrzebny na wykonanie diagnostyki, szybciej postawić diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie.

W razie potrzeby lekarz POZ ma możliwość zlecenia choremu konsultacji z dietetykiem (np. przy rozpoznaniu cukrzycy) czy wizyty w poradni specjalistycznej. Może również sam skonsultować stan zdrowia swojego pacjenta z lekarzem specjalizującym się w danej dziedzinie – diabetologii, endokrynologii, chorobach płuc, kardiologii, nefrologii.

Nad całością procesu terapii czuwa koordynator, współpracujący z wszystkimi medykami zajmującymi się pacjentem w ramach opieki koordynowanej.

Możliwość zlecania dodatkowych badań, ustalanie indywidualnego planu leczenia, konsultacje z lekarzem specjalistą w formie lekarz–lekarz oraz lekarz–pacjent, praca koordynatora są odrębnie wycenione i dodatkowo finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Opieka koordynowana jest opłacana niezależnie od stawki kapitacyjnej, czyli podstawowego wynagrodzenia lekarzy POZ. Otrzymują oni na ten cel środki w formie budżetu powierzonego.

Przeczytaj także: „Zmiany w przychodniach i szpitalach” i „Mamy za sobą rok pod znakiem opieki koordynowanej w POZ”.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.