Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Dlaczego recepty od farmaceuty to domena miast?

Źródło: MDPI
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 18.05.2022
 
 
Po zmianach w przepisach w czasie pandemii wzrosła liczba recept wystawianych przez farmaceutów. Z takiego rozwiązania najchętniej skorzystali mieszkańcy większych miast. Na wsiach nie wypisywano recept farmaceutycznych.
Jak podaje serwis MDPI, umożliwiający otwartą wymianę naukową we wszystkich dyscyplinach, po zmianie przepisów w Prawie farmaceutycznym 1 kwietnia 2020 roku, umożliwiającym farmaceutom przepisywanie większych ilości leków, liczba takich recept wzrosła.

Według informacji Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Bydgoszczy, największy odsetek wystawionych recept dotyczył leków stosowanych w chorobach układu krążenia, chorobach przewodu pokarmowego i zaburzeniach przemiany materii, układu nerwowego oraz w chorobach dermatologicznych.

W dobie pandemii COVID-19 uprawnienie to okazało się szczególnie przydatne, ponieważ pozwalało uniknąć zatłoczenia w gabinetach lekarskich i szpitalach, a pacjenci mogli uzyskać odpowiednią opiekę w aptekach. Do tej pory nie przeprowadzono jednak badania, które opisywałoby usługi farmaceutyczne związane z przepisywaniem leków. Podjęli się tego naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy postanowili zgromadzić i usystematyzować informacje na ten temat – relacjonują autorzy raportu w serwisie MDPI.

Naukowcy porównali analizę warunków i rzeczywiste praktyki farmaceutów. Zebrano dane z 842 aptek ogólnodostępnych, a badany obszar obejmował region liczący ponad 2 mln mieszkańców (woj. kujawsko-pomorskie).

Projekt badawczy uzyskał zgodę Komisji Bioetycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a wszystkie dane zostały przedstawione anonimowo. Jedynie wiek i informacje o przedstawionym leku zostały upublicznione.

Badacze przeprowadzili analizę, oceniając, czy położenie apteki miało wpływ na liczbę wystawianych recept. Okazało się, że 13,3 proc. z przebadanych aptek ogólnodostępnych stanowiły apteki działające we wsiach poniżej 1500 mieszkańców, 44,5 proc. znajdowało się w miastach do 100 tysięcy mieszkańców, a 42,2 proc. w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Jednocześnie 67,6 proc. aptek działało w standardowych godzinach od poniedziałku do soboty.

Przeanalizowano również położenie aptek: 35,6 proc. znajdowało się w sąsiedztwie szpitala lub przychodni, 8,8 proc. działało w centrach handlowych, 33,4 proc. na osiedlach mieszkaniowych, a 22,2 proc. w centrach miast. Łącznie wystawiono w nich 2189 recept – najwięcej z nich w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców. Na wsiach nie wypisywano recept farmaceutycznych. Najwyższy wskaźnik wystawionych recept zaobserwowano w centrum miast i osiedli mieszkaniowych, a najniższy w aptekach położonych przy szpitalach i przychodniach.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.