Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dlaczego sen jest ważny?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 25.11.2019
 
 
Niedostateczna ilość snu jest przyczyną chorób serca u bardziej wrażliwych osób. To wniosek z badania opublikowanego przez czasopismo European Society of Cardiology.
Osoby z niższym dochodem śpią mniej z wieku przyczyn: wykonują wiele różnych rodzajów prac, mają dyżury, mieszkają w hałaśliwym otoczeniu i przeżywają więcej finansowego i emocjonalnego stresu.

Badanie było pierwszym tego rodzaju w dużej populacji, którego celem było przyjrzenie się, czy brak snu może częściowo wytłumaczyć dlaczego osoby biedne częściej chorują na serce. Okazało się, że krótki sen wyjaśnia 13,4 procent powiązań między rodzajem wykonywanego zawodu a ostrymi zespołami wieńcowymi u mężczyzn.

Jak podkreśla Dusan Petrovic z University Centre of General Medicine and Public Health z Lozanny w Szwajcarii, brak związku tego typu u kobiet może wyjaśniać słabsza niż u mężczyzn korelacja między zawodem a czasem trwania snu. Jednakże kobiety z niskim statusem materialnym często łączą fizyczny i psychospołeczny wysiłek związany z wykonywaniem mało płatnej pracy z obowiązkami domowymi i stresem, który wpływa negatywnie na sen i ewentualny powrót do zdrowia.

Zdaniem badacza niezbędne są reformy strukturalne w każdej warstwie społecznej w celu umożliwienia dłuższego snu.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe