Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Dzieci w kryzysie psychicznym czekają na pomoc

Udostępnij:

Liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży na szczeście się zmniejsza. Jednak stale przybywa młodych ludzi z problemami psychicznymi, którzy pilnie potrzebują pomocy i wsparcia. Niebawem powinno powstać Centrum Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży w Kryzysie Psychicznym – poprowadzi je Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

  • Podczas posiedzenia sejmowej Podkomisji ds. Zdrowia Psychicznego Karina Szewczyk z Ministerstwa Zdrowia zapowiedziała powstanie Centrum Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży w Kryzysie Psychicznym
  • Karina Szewczyk, wicedyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego, poinformowała, że przy udziale ekspertów opracowany został obszerny plan działania na rzecz prewencji samobójstw
  • Inspektor Robert Kumor, dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, przekazał, że w 2023 roku 5233 próby samobójcze zakończyły się śmiercią, z tego 145 dotyczyło osób małoletnich. Zauważył też, że procentowy współczynnik samobójstw się zmniejsza

Karina Szewczyk, wicedyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego, poinformowała, że przy udziale ekspertów opracowany został obszerny plan działania na rzecz prewencji samobójstw.

– Ten plan zyskał uznanie nawet na forach międzynarodowych, spełnia najwyższe standardy holistycznego podejścia do tej trudnej i złożonej tematyki – zaznaczyła.

30 tys. osób korzysta z Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym

Centrum dla dorosłych sprawnie funkcjonuje, rocznie korzysta z niego niemal 30 tysięcy osób. – Pomoc w ramach centrum jest całodobowa, bezpłatna i oferowana również przez telefon czy internet – przekazała Karina Szewczyk.

  • Telefon do całodobowego Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym: 800 702 222
  • Osoby dorosłe potrzebujące pomocy po stracie bliskich mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu: 800 108 108, czynnym od poniedziałku do piątku od godz. 14 do 20

Karina Szewczyk przekazała również, że odbyły się szkolenia podnoszące kompetencje terapeutów środowiskowych w zakresie prowadzenia w szkołach warsztatów dla dzieci i młodzieży dotyczących zdrowia psychicznego. Dodała, że trwa uzgadnianie umowy z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę na prowadzenie Centrum Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży w Kryzysie Psychicznym.

Mniej prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży

Inspektor Robert Kumor, dyrektor Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, przedstawił m.in. statystyki dotyczące samobójstw.

– W roku 2023 policja odnotowała ogółem 15 133 zamachy samobójcze – poinformował, dodając, że 14 procent dotyczyło osób małoletnich. Przypomniał, że w 2017 r., czyli siedem lat wcześniej, tych było około 4 tysięcy mniej.

Przekazał, że w 2023 roku 5233 próby zakończyły się śmiercią, z tego 145 dotyczyło osób małoletnich. Inspektor zauważył, że procentowy współczynnik samobójstw spada. – W roku 2017 było to nieco ponad 47 proc., natomiast w roku ubiegłym 34,5 proc. – podał.

Natomiast w pierwszym kwartale 2024 roku policja odnotowała 3748 prób samobójczych. – To jest o 61 mniej niż w analogicznym okresie roku 2023 – powiedział.

– Wszystkich zamachów samobójczych z udziałem osób małoletnich odnotowaliśmy w pierwszym kwartale bieżącego roku 558 – poinformował, dodając, że 32 z nich zakończyły się śmiercią.

Insp. Kumor przekazał, że w ramach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości funkcjonuje komórka, zajmująca się monitorowaniem w sieci sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

– W roku ubiegłym było to łącznie 2380 zdarzeń, z tego ustalono 2303 osoby, a z tych osób 1645 to osoby małoletnie, które wymagały pomocy. Dzięki tym działaniom osoby zostały hospitalizowane bądź też poddane pod opiekę osób dorosłych, domowników czy rodziców – podkreślił.

Telefony ratunkowe dla dzieci i młodzieży

  • Dzieci i młodzież w kryzysie emocjonalnym potrzebujące pomocy mogą ją uzyskać pod całodobowym numerem telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111
  • Dzieci i młodzież w żałobie mogą uzyskać wsparcie pod numerem telefonu 800 111 123, czynnym od poniedziałku do piątku od godz. 12 do 18.

W razie zagrożenia życia należy dzwonić pod numer 112.

 Przeczytaj także: „10 mln na telefon zaufania dla dzieci”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.