Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Fizjoterapia w ramach KOSM wyłączona z teleporad

Udostępnij:
Wraz z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego związanego z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 rehabilitacja za pomocą systemów teleinformatycznych nie będzie możliwa w ramach świadczeń kompleksowych nad świadczeniobiorcą ze stwardnieniem rozsianym (KOSM).
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że w konsekwencji odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 przestaje mieć zastosowanie przepis dopuszczający zawieszenie terminów przyjęcia na świadczenia rehabilitacyjne realizowane w warunkach stacjonarnych i domowych oraz przepis wprowadzający możliwość realizacji porad lekarskich, porad lub wizyt terapeutycznych z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych.

To oznacza, że od 1 lipca 2023 r. produkty rozliczeniowe dopuszczające realizację świadczeń z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych zostają wyłączone z możliwości sprawozdawania w zakresie KOSM – Fizjoterapia ambulatoryjna w ramach programu pilotażowego z zakresu leczenia szpitalnego – świadczenia kompleksowe KOSM.

Celem tego pilotażu jest zbadanie możliwości uzyskania poprawy efektów
terapii pacjentów z rozpoznanym stwardnieniem rozsianym (SM) poprzez ograniczanie występowania rzutów i pojawiania się nowych zmian demielinizacyjnych, cofnięcie istniejących już zmian w układzie nerwowym, poprzez zmianę sposobu organizacji udzielania świadczeń oraz objęcie świadczeniobiorców z rozpoznaniem ICD-10 G35 kompleksową opieką. Kompleksowa opieka nad pacjentem ze stwardnieniem rozsianym obejmuje postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne, specjalistyczne świadczenia ambulatoryjne w zakresie neurologii, okulistyki, ginekologii, urologii, psychologii, rehabilitacji, w zależności od wskazań medycznych.

Opracowanie: INK
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.