Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Fundusz kompensacyjny obejmuje wszystkie szczepienia, także obowiązkowe

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Rzecznik praw pacjenta
Od 1 stycznia 2023 r. do rzecznika praw pacjenta można składać wnioski o przyznanie świadczenia kompensacyjnego z powodu poważnego działania niepożądanego, do którego doszło w związku ze szczepieniem obowiązkowym.
Chodzi o szczepienia wykonane począwszy od tej daty. Dotychczas świadczenia można było otrzymać wyłącznie w wypadku szczepienia przeciw COVID-19. Fundusz objął również szczepienia obowiązkowe przewidziane w Programie Szczepień Ochronnych. Dotyczy także szczepień przeciwepidemicznych (przeciw odrze, zakażeniom meningokokowym, błonicy, krztuścowi, polio oraz WZW typu A), które są wykonywane u osób szczególnie zagrożonych zakażeniem lub zachorowaniem.

Świadczenie kompensacyjne wynosi do 100 tys. zł. Przysługuje osobie, u której wystąpiło działanie niepożądane wymienione w charakterystyce produktu leczniczego, jeżeli z tego powodu pacjent musiał być hospitalizowany przez co najmniej 14 dni. W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, by otrzymać świadczenie, wystarczy obserwacja pacjenta na szpitalnym oddziale ratunkowym lub w izbie przyjęć.

Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych działa przy rzeczniku praw pacjenta. Został utworzony w lutym 2022 r. by udzielać wsparcia finansowego osobom, które po szczepieniu doznały skutków poważnego działania niepożądanego.

Szczepienia ochronne są bezpieczne, a ciężkie odczyny poszczepienne zdarzają się bardzo rzadko. Jednak badania kliniczne oraz obserwacje prowadzone po wprowadzeniu szczepionek do użytku pozwalają określić, jakich ewentualnych działań niepożądanych można się spodziewać i z jaką częstotliwością występują. Ich listę zawiera charakterystyka produktu leczniczego oraz ulotka dołączona do opakowania.

Rzecznik praw pacjenta pracuje nad sprawozdaniem, w którym podsumuje działanie funduszu w 2022 r. Przyznano wówczas świadczenia w łącznej wysokości 3,7 mln zł.

W parlamencie toczą się z kolei prace legislacyjne nad utworzeniem przy rzeczniku dwóch kolejnych funduszy. Będą one udzielały wsparcia pacjentom poszkodowanym w wyniku zdarzeń medycznych w szpitalach oraz w związku z udziałem w badaniach klinicznych.

Opracowanie INK
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.