Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Infekcja koronawirusem zależna od stężenia witaminy D?

Źródło: Medscape/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 18.05.2020
 
 
Media mainstreamowe zostały ostatnio zasypane raportami spekulującymi na temat roli witaminy D w zmniejszeniu natężenia przebiegu infekcji COVID – 19.
Dane obserwacyjne w porównaniu z wynikami z wielu krajów sugerują związek między stężeniem witaminy D w organizmie a natężeniem odpowiedzi na infekcję COVID – 19, jak również śmiertelnością ze wskazaniem dotyczącym efektywności witaminy D w odniesieniu do odpowiedzi immunologicznej na to zakażenie.

Inne badania stawiają pod znakiem zapytania ten związek, w tym powiązanie między koncentracją witaminy D a różnicami w przebiegu infekcji w poszczególnych grupach etnicznych. Co się okazuje?

Niektórzy badacze i klinicyści wierzą, że należy przeprowadzać testy w celu oceny, czy w organizmie są odpowiednie poziomy witaminy D podczas pandemii. Wielu lekarzy uważa, że najlepszym sposobem upewnienia się, czy dana osoba posiada adekwatne stężenie witaminy D podczas infekcji COVID – 19 jest przyjmowanie suplementów w obecnie rekomendowanych poziomach. To jest szczególnie istotne w sytuacji spędzania większości czasu w domach.

Choć dieta oraz suplementacja witaminy D jest ważna w szczególności dla tych znajdujących się w grupie wysokiego ryzyka infekcji COVID – 19, jednak nadal brakuje zdecydowanych danych wspierających rolę witaminy D w zapobieganiu COVID – 19, podobnie jak dotyczących innego rodzaju leczenia tych zakażeń
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe