Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Inteligentne soczewki kontaktowe poprawiają widzenie u osób z niepełnosprawnością

Źródło: Medscape
Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 18.01.2021
 
 
Soczewka kontaktowa, która działa jak smartfon w oku była przełomową, ale jeszcze nie gotową techniką zdrowotną na tegorocznych targach Consumer Electronics Show (CES). Urządzenie dysponuje mocą obliczeniową i obrazową, które mają na celu przywrócenie widzenia osobom z wadami wzroku.
Firma Mojo Vision z Kaliforni, odebrała nagrodę Last Gadget Standing na targach CES, przyznaną w drodze głosowania online za innowacyjną soczewkę kontaktową. Komputer w soczewce jest niewidoczny, nie przypomina klasycznego smartfona, czy też nie jest inteligentnymi okularami, które chory może nosić na twarzy. Soczewka kontaktowa jest niewidocznie osadzona na oku i zapewnia taką samą funkcjonalność, jak wymienione urządzenia.

Obiektyw, który jest wciąż w fazie rozwoju, wyświetla tekst, obraz i informacje wideo w polu widzenia. W przypadku osób z wadami wzroku produkt poprawia funkcje wzroku. Może wyostrzyć krawędzie i kontrasty, które mają na celu poprawę widzenia u osób z takimi stanami, jak jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej. Podobnie, jak inne inteligentne urządzenia, soczewka np. prognozuje pogodę.

Obiektyw będzie wyposażony w czujniki, które śledzą nie tylko bodźce wizualne, ale także ruch oczu. Ta funkcja ostatecznie zaoferuje lekarzom możliwość śledzenia, np., powrotu do zdrowia po urazie głowy, gdy ruch oczu normalizuje się lub diagnozę i monitoring postępu chorób związanych z ruchami oczu.

W przyszłości soczewka ma zostać wyposażona w kamerę skierowaną do wewnątrz, do tyłu oka, do monitorowania siatkówki, dzięki której możemy monitorować naczynia krwionośne i stan krążenia.

Skutkami niepożądanymi może być długoterminowe ryzyko obejmujące uszkodzenie nerwów i niedobór komórek macierzystych rogówki. Poza tym jeśli technologia naprawdę jest „niewidoczna” i nie da się jej zapomnieć, ludzie mogą przypadkowo zasnąć nosząc ją, co również może doprowadzić do problemów zdrowotnych.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe