Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jak choroba psychiczna „przyciąga” COVID-19?

Redaktor: Iwona Konarska |Data: 16.10.2020
 
 
Przedstawiamy pierwsze badanie omawiające diagnozowanie COVID-19 i jego terapię u pacjentów hospitalizowanych w szpitalach psychiatrycznych.
Osoby ze schorzeniami psychicznymi, u których w trakcie przyjęcia do szpitala psychiatrycznego nie stwierdzono zakażenia koronowisrusem są w przyszłości bardziej narażone na to zakażenie i śmierć w jego wyniku niż inni obywatele. Wynika to z publikacji, która znalazła się w „ The Lancet Psychiatry”.

Zdaniem dr Gill Livingstone i jej współpracowników z Wydziału Psychiatrii University College London są to pierwsze badania omawiające diagnozowanie COVID-19 i jego terapię u pacjentów hospitalizowanych w szpitalach psychiatrycznych. Oczywiście omawiano, także w wydawnictwach naukowych, kryzys jakim jest pandemia dla zdrowia psychicznego społeczeństw, ale nigdy jeszcze nie skupiono się wyłącznie na hospitalizowanych pacjentach psychiatrycznych.

Do chwili publikacji w „The Lancet Psychiatry” w mediach znalazły się dwa doniesienia: W „China News Weekly” o 50 pacjentach i 30 pracownikach ochrony zdrowia, którzy zachorowali na COVID-19 w szpitalu w słynnym Wuhan i w południowokoreańskiej gazecie, która poinformowała o dwóch pielęgniarkach i 99 pacjentach (ze 102!) ze szpitala psychiatrycznego, chorych na COVID-19. Tekst dotyczący szpitala w Wuhan zawierał także apel o szczególną opiekę nad pacjentami psychiatrycznymi, a jako przyczynę tak wielu zachorowań sugerowano braki w odzieży ochronnej.

Omawiane, retrospektywne badanie, przedstawione w „The Lancet Psychiatry” prowadzono od 1 marca do 30 kwietnia, a dotyczyło 344 pacjentów w starszym wieku hospitalizowanych w szpitalach psychiatrycznych, także osób we wczesnej fazie demencji w pięciu National Health Service Trust w Londynie. Brano pod uwagę dane demograficzne, przypadki objawowe i bezobjawowe, efekty leczenia oraz zgony. Przepustką do udziału w badaniach był wynik testu lub objawy COVID-19 potwierdzone przez lekarza prowadzącego.
U 131 osób (38%) hospitalizowanych w szpitalach psychiatrycznych potwierdzono COVID-19. Średni wiek to 75,3 lat, 68 (52%) to kobiety, 16 osób (12%) nie miało żadnych objawów, 121 osób (92%) cierpiało na przynajmniej jedną chorobę współistniejącą, 74 osoby (56%) miało demencję.

Badacze zwracają uwagę, że większość pacjentów (82%) została poddana przymusowej hospitalizacji, nie mieli więc wyboru czy w czasie pandemii chcą być w szpitalu.

W trakcie badań prowadzonych przez Gill Livingstone i jej współpracowników zmarło 19 osób (15%), u których za przyczynę śmierci uznano COVID-19. W komentarzu zwrócono uwagę na fakt, że wskaźniki zachorowalności i śmiertelności u osób z poważnymi chorobami psychicznymi są generalnie o wiele wyższe, niż u osób bez tych obciążeń. A więc COVID-19 jeszcze zwiększa niebezpieczeństwo.

W kontekście analiz pokazujących jak COVID-19 zagraża osobom z chorobami psychicznymi przypomniano konieczność utrzymania równowagi pomiędzy zdrowiem fizycznym a psychicznym.
Otrzymujemy właśnie ostrzeżenie, że brak tej równowagi zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe