Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Janicka: System e-zdrowia nie działał

Źródło: PPOZ
Autor: Marta Koblańska |Data: 23.01.2020
 
 
– Systemy ZUS w zakresie wymiany elektronicznej po prostu nie działają, a informacja ZUS-u co w takiej sytuacji ma zrobić lekarz, oznacza, że nikt nie liczy się ani z jego czasem, ani z możliwościami! – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
Trwające od wielu dni problemy z wystawianiem e-zwolnień oraz sprawdzaniem uprawnień pacjentów w e-WUŚ dziwią lekarzy PPOZ.

– Przecież to nie są nowe programy! E-zwolnienia obowiązują od kilku lat, a eWUŚ jeszcze dłużej! Nie wiadomo z jakiego powodu wszystko przestało działać jak należy. Najgorsze jednak jest to, że w tak trudnej sytuacji ZUS wymaga od lekarzy sprawnego realizowania e-obowiązków! Skierował do nas instrukcję „postępowania w przypadku problemów z podpisywaniem e-ZLA certyfikatem ZUS”. Dla wystawienia e-ZLA lekarz ma dokonać czyszczenia przeglądarek, których używa i pamięci swoich komputerów. To prawdziwy labirynt wskazówek: zresetować, wyczyścić, kliknąć, aktualizować, wybrać, wyszukać, itd… To kpina! Ta instrukcja pokazuje, że nikt nie liczy się z czasem lekarzy oraz ich możliwościami – podkreśla prezes PPOZ.

Zdaniem lekarzy PPOZ – nawet gdyby postępowali według instrukcji, to i tak w przypadku osób, których PESELE kończą się na zero, e-zwolnienia nie przechodzą! Powód?

- ZUS dokonał również zmiany kreatora zwolnień e-ZLA , który nie daje się realizować. W aplikacji systemu jest błąd przez nas nie do przeskoczenia! Owszem, możemy wystawiać pacjentom zwolnienia papierowe, ale po co, skoro i tak nie da się go zinformatyzować? Jak mamy to wszystko zrobić? – pyta Bożena Janicka.

W związku z pogłębiającym się bałaganem w e-systemach świadczeniodawcy PPOZ wystosowali pismo do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz do wiadomości Marleny Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

–Lekarze mają leczyć swoich pacjentów, system e-zdrowia miał im to usprawnić i pomóc, ale niestety sytuacja jest odwrotna, uniemożliwia codzienną pracę lekarzom, w szczególności lecznictwa otwartego, gdzie codziennie są sprawdzane setki tysięcy pacjentów w systemie e-WUŚ i wystawiane tysiące zwolnień e-ZLA. Wnioskujemy o pilną interwencję i umożliwienie nam normalnej pracy – apeluje o pilną interwencję Bożena Janicka.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe