Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jedno z białek, od którego zależy cukrzyca

Udostępnij:
Przy nieoczekiwanych odkryciach na temat białka, które jest zawarte w tkance tłuszczowej, naukowcy Scripps Research uchylili drzwi dla nowego krytycznego podejścia dotyczącego otyłości i przemiany materii. To odkrycie opublikowane w listopadzie w czasopiśmie Nature może prowadzić do nowego spojrzenia na problem otyłości i wielu innych schorzeń.
Białko znane jako PGRMC2 nie było przedmiotem studiów w przeszłości. Krótko po odkryciu komponentu 2 receptora membranowego progesteronu zostało zauważone w macicy, wątrobie i kilku innych częściach ciała. Ale w laboratorium Enrique Saez zauważono, że jest go dużo w tkance tłuszczowej, szczególnie w tłuszczu brązowym, który przekształca pożywienie w ciepło w celu utrzymania temperatury ciała i staje się przedmiotem zainteresowania swoich funkcji.

Grupa naukowców zbudowała swoje ostatnie odkrycie, że białko PGRMC2 wiąże i uwalnia molekułę zwaną heme. Ostatnio w centrum uwagi jego roli w dostarczaniu smaku do burgerów tworzonych na bazie roślin, heme odgrywa bardziej znaczącą rolę w ciele. Zawierająca żelazo molekuła przenika komórki w celu umożliwienia zachodzenia kluczowym dla życia procesom takich jak oddychanie komórkowe, proliferacja, śmierć komórki oraz rytmy okołodobowe.

Wykorzystując techniki biochemiczne i zaawansowane próby metalu w komórkach Saez i jego zespół odkrył, że PGRMC2 jest opiekunem heme, kapsułkującym molekułę i transportującym ją z komórek mitochondriów, gdzie powstaje heme do jądra, w którym pomaga w utrzymywaniu ważnych funkcji. Bez tej ochrony, heme reagowałaby i niszczyła wszystko na swojej ścieżce.

Jak wskazują badacze, znaczenie heme dla wielu procesów komórkowych jest znana od długiego czasu. Jednak niewiele wiadomo, że heme jest toksyczne dla materiału komórkowego otaczającego je i potrzebowałby pewnego rodzaju ścieżki kursowania. Dotąd było wiele hipotez na ten temat, ale białka, które poruszają heme nie zostały zidentyfikowane.

Prowadząc badania na myszach, naukowcy uznali, że PGRMC2 jest pierwszym międzykomórkowym opiekunem opisanym u ssaków. Jednakże nie zatrzymują się w tym miejscu, a poszukują tego, co się stanie w ciele, jeżeli to białka brakuje do transportu heme.

I poczynili kolejne wielkie odkrycie. Bez PGRMC2 obecnej w tkance tłuszczowej myszy, które były karmione wysokotłuszczowa dieta stawała się nietolerancyjna dla glukozy i niewrażliwa na insulinę, co jest sygnałem świadczącym o cukrzycy i innych schorzeniach metabolicznych. Dla kontrastu otyłe myszy z cukrzycą leczone lekiem aktywującym funkcje PGRMC2 wykazały znaczącą poprawę sygnałów związanych z cukrzycą.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.