Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
WAMU.org

Kiedy gry wideo powodują uzależnienie?

Źródło: Sciencedaily/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 01.06.2020
 
 
Większość nastolatków upatruje w grach wideo formę rozrywki, a zajęcie to przynosi im radość. Choć rzeczywiście granie jest zabawą, to jednak pojawia się coraz więcej niepokoju związanego z tym, że spędzanie zbyt wiele czasu na tej rozrywce może przekształcić się w uzależnienie.
Ostatnie sześcioletnie badanie, najdłuższe jakie kiedykolwiek wykonano na temat uzależnienia od gier wideo, odkryło, że 90 procent graczy nie używa tego rodzaju zajęcia w sposób szkodliwy, który powoduje negatywne konsekwencje. Znacząca mniejszość jednak staje się uzależniona od gier, czego rezultatem może być cierpienie psychiczne, socjalne oraz zaburzenia zachowania.

- Celem tego badania jest przyjrzenie się długoterminowemu wpływowi gier wideo na daną osobę w danym okresie – powiedziała Sarah Coyne, profesor z Birmingham University oraz główny autor badania – Aby uwidocznić ten wpływ, przebadaliśmy zależności patologiczne w ciągu 6 lat, od wczesnego okresu nastoletniego do wczesnej dorosłości – dodała.

Co więcej, aby ujawnić długoterminowe konsekwencje dla uzależnionych graczy, badanie, opublikowane w Developmental Psychology, również przełamuje stereotypy oraz ujawnia, że patologiczne granie nie zawsze pasuje jednoznacznie do wszystkich schorzeń.

Jedynie 10 procent graczy podpada pod kategorię tych patologicznych. Jednakże w tej grupie notuje się więcej depresji, agresji, lęku, problemów z używaniem telefonów komórkowych, nieśmiałości we wczesnej dorosłości. Tak działo się pomimo pewnych różnic, co tylko unaocznia, że gry wideo są istotnym czynnikiem wpływającym na te negatywne rezultaty.

W celu pomiaru czynników wskazujących na możliwość wystąpienia patologii oraz jej rezultatów związanych z uzależnieniem, Coyne przebadała 385 nastolatków w czasie przechodzenia w dorosłość. Każdy z nich wypełnił liczne kwestionariusze raz do roku w czasie 6 lat. Dokonywały one pomiaru depresji, lęku, agresji, empatii, przestępczości, zachowania prospołecznego, nieśmiałości, reakcji sensorycznych, stresu finansowego oraz problemów z używaniem telefonów komórkowych.

Odnaleziono dwa główne czynniki uzależnienia: płeć męską oraz niski poziom zachowań prospołecznych. Większe otwarcie społeczne oznaczało większe korzyści i było czynnikiem ochraniającym przed uzależnieniem.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe