Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Kiedy warto zrezygnować z NLPZ?

Źródło: Sciencedaily/SAGEpub/MK
Autor: Marta Koblańska |Data: 10.02.2020
 
 
Około 29 mln Amerykanów stosuje w celu uśmierzenia bólu większe dawki niesteroidowych leków przeciwzapalnych niż jest to zalecane. Co roku w USA z tego powodu hospitalizowanych jest około 100 tys. osób, a umiera 17 tys. Co więcej FDA ostrzegła niedawno przed ryzykami związanymi z lekami innymi niż na bazie aspiryny, które mogą wywoływać zawały oraz udary.
Co roku stosowanie zbyt dużych dawek leków przeciwzapalnych niesie za sobą zarówno korzyści jak i szkody oraz komplikacje zdrowotne. W celu ułatwienia podejmowania decyzji opublikowano w Journal of Cardiovascular Pharmacology and Therapeutics pracę dotyczącą ryzyka sercowo-naczyniowego oraz ryzyk związanych z przewodem pokarmowym z powodu przyjmowania NLPZ. Przeanalizowano takie leki jak aspiryna, ibuprofen, naproksen oraz diklofenak oraz tak popularne jak celekoksyb, czy acetaminofen.

Jakie ryzyka niosą za sobą NLPZ?
Stosowanie każdego z nich niosło za sobą zarówno szkody jak i pożytki. Aspiryna zmniejszała stan zapalny oraz zdarzenia sercowo-naczyniowe, ale zwiększała ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego, choć bez działań niepożądanych związanych z wątrobą lub nerkami. Inne niż bazujące na aspirynie NLPZ zmniejszały stan zapalny, ale ich stosowanie wiązało się z działaniami niepożądanymi w układzie sercowo-naczyniowym a długotrwałe stosowanie z działaniami w górnej części przewodu pokarmowego oraz w nerkach. Powodowały również zaburzenia w gospodarce potasem i sodem, a nawet prowadziły do niewydolności serca.

Działania niepożądane
Inhibitory caloksygenazy zazwyczaj powodowały działania związane z przewodem pokarmowym relatywnie podobne zdarzenia do aspiryny, ale nie powodowały komplikacji w układzie sercowo-naczyniowym oraz wątrobie i nerkach. Acetaminofen nie miał żadnych klinicznie potwierdzonych działań przeciwzapalnych, a przyjmowanie zbyt dużych dawek tego leku towarzyszyło 50 procent takich sytuacji i było związanych z zaburzeniami czynności wątroby.

Jak wskazali badacze, dowody przekonują, że zarówno lekarze jak i pacjenci powinni samodzielnie oceniać ryzyko przyjmowania NLPZ. Wówczas można spodziewać się, że decyzja okaże się pożyteczna.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe